Dawno temu maluch został zostawiony w aucie nagrzanym do 60 stopni…

dziecko w aucie, przegrzanie dziecka

Miałam dziś pisać o czymś innym, ale temat, który ostatnio przewija się przez tablicę mojego facebooka, sprawił, że nie mogę przejść obok tego obojętnie. Nie wiem, jak na Was działają kolejne wieści o nieżyjących maluchach zamkniętych w autach podczas żaru, który leje się z naszego nieba. Na mnie działają coraz gorzej i z każdą kolejną tego typu informacją mam wrażenie, jakbym spadała w przepaść. Zawrót głowy, gwałtowne uderzenie gorąca i niedowierzanie, że po raz kolejny i kolejny mogło się to zdarzyć. Jakim cudem?? Jak to możliwe, że dorośli ludzie odpowiedzialni przecież za te maleństwa, mogą tak zwyczajnie pójść sobie na zakupy czy zapomnieć (!) o dziecku, które miało być zostawione w przedszkolu?! 

 

W przypadku dzieci, zwłaszcza poniżej piątego roku życia, oraz osób starszych mechanizmy termoregulacji nie działają tak dobrze, jak w przypadku dzieci starszych i osób dorosłych. Sprawia to, że temperatura, która dla nas jest uciążliwa, ale do wytrzymania, dla takiego maluszka może być przyczyną śmierci! Dlatego cały czas mówi się o tym, aby nie przegrzewać niemowląt, co niestety powtarza się wciąż i wciąż. Trudno uwierzyć, że maluszek ubrany latem w czapeczkę, bluzkę z długim rękawem i przykryty kocem nie cierpi z powodu gorąca, a wierzcie mi, że takie widoki nie są mi obce.

CO SIĘ DZIEJE, KIEDY DZIECKO JEST PRZEGRZANE

Czy to w przypadku przegrzania nadmiernym ubieraniem dziecka, czy to zostawienie go samego w nagrzanym aucie, gdzie temperatura może sięgnąć nawet 60 stopni C. (w temperaturze 42 stopnie C. dochodzi o nieodwracalnych zmian w ciele każdego człowieka), dochodzi do zatrzymania funkcjonowania narządów wewnętrznych i w konsekwencji do śmierci. Czasem udaje się uratować takie maleństwo wyciągając je z auta w odpowiednim momencie. Czasem takie przegrzanie, mimo uratowania życia, pozostawia zaburzenia w mózgu czy pracy nerek (dziecko zostaje skazane na dożywotnie dializowanie) nie do wyleczenia, czasem jednak już nigdy więcej nie spojrzymy w roześmiane oczy malucha..

Przegrzanie organizmu objawia się wówczas:

  • osłabieniem organizmu, apatią, stopniową utratą kontaktu z dzieckiem, zaburzeniami świadomości
  • przyspieszeniem akcji serca
  • zaburzeniami widzenia
  • bólami i zawrotami głowy
  • wymiotami
  • obrzękami stóp i stawów skokowych
  • zaburzeniami oddychania
  • utratą przytomności.


REAGUJ!

Jeśli zobaczysz zamknięte w aucie dziecko (lub zwierzę, bo do tego też masz prawo), rozbij szybę!

MASZ DO TEGO PRAWO! 

Jeśli maluch jest nieprzytomny, dzwoń po karetkę i zacznij prowadzić akcję reanimacyjną.

Jeśli widzisz, że dziecko jest przytomne, natychmiast przenieś je w chłodne miejsce z dostępem do świeżego powietrza i zwilż ciało chłodnymi okładami – najpierw na głowę, a potem na resztę ciała. Okłady wykonaj z kostek lodu czy butelką wody z lodówki owiniętymi w materiał, aby nie wywołać szoku termicznego. Gdy maluszek jest w stanie pić, podaj mu chłodną (nie mroźną!) wodę, aby schładzał się od środka.

2 thoughts on “Dawno temu maluch został zostawiony w aucie nagrzanym do 60 stopni…”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *