Marudny, słaby, rozgorączkowany… – 8 złotych zasad, jak pokonać gorączkę wirusową.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni nasz syn miał dwa epizody infekcji wirusowej, która objawiała się bardzo wysoką gorączką sięgającą maksymalnie 39,2 stopni C. Przyznam, że choć takie sytuacje mnie nie stresują, bo nie pierwszy i zapewne nie ostatni raz spotkało to Oskara, to jednak nieprzespane noce mocno wybijają z rytmu i staram się usunąć gorączkę jak najszybciej. Za pierwszym razem temperatura podniosła się dwa razy i znikła. Za drugim – w miniony weekend – powalczyliśmy trochę dłużej. Choć infekcja wirusowa nie zawsze objawia się tak samo u każdego dziecka, cechuje ją fakt, że temperatura pojawia się nagle i od razu jest mocno wysoka. U Oskara podnosi się nawet w ciągu dziesięciu minut. Poza tym cechą charakterystyczną jest to, że nie towarzyszą temu żadne inne objawy. Jak sobie z nią poradzić? 

Jak radzić sobie z wysoką temperaturą?

  1. Leki przeciwgorączkowe podaj dopiero, kiedy temperatura podniesie się powyżej 38,5 stopnia C. Jedyny wyjątek to sytuacja, kiedy maluch jest tak osłabiony, że nie masz z nim kontaktu i „przelewa” Ci się przez ręce. Chodzi o to, aby pozwolić układowi odpornościowemu powalczyć z wirusem i wzmocnić organizm. Gorączka jest informacją, że organizm walczy, jest więc potrzebna – zbyt szybkie jej obniżanie zmniejsza szansę na łatwe opanowanie wirusa.
  2. Podawaj dziecku dużo płynów, bo gorączka, zwłaszcza u niemowlaków, bardzo szybko odwadnia. Możesz mieć to pod kontrolą sprawdzając za pomocą pasków ketonowych stan nawodnienia organizmu (sprawdzają one obecność ciał ketonowych w moczu – im więcej, tym większe odwodnienie organizmu).
  3. Podawaj dziecku płyny o temperaturze pokojowej – każdemu, niezależnie od stopnia odwodnienia. Nie tylko nawadniają, ale też dzięki swojej stosunkowo niskiej temperaturze ochładzają ciało od wewnątrz często przyczyniając się do obniżenia temperatury. Przetestowaliśmy wielokrotnie.
  4. Kiedy temperatura nie osiągnęła 38,5 stopnia C, a dziecko czuje się w miarę dobrze, wykąp je w wodzie o temperaturze zbliżonej do 37 stopni. 
  5. Nie okrywaj malucha grubymi kocami, ani nie ubieraj go grubo, kiedy widzisz drgawki. Może to skutkować podwyższeniem temperatury i poceniem, co jeszcze bardziej odwadnia organizm (czego konsekwencją może być pobyt w szpitalu w celu nawodnienia dziecka).
  6. Nie rób sauny w pokoju, w którym przebywa dziecko – z takich samych powodów, jakie wymieniłam wyżej. Świeże i chłodne powietrze ułatwia walkę z wirusem.
  7. Nie panikuj. Twój niepokój negatywnie wpływa na stan emocjonalny malucha, który jest już wystarczająco zdenerwowany i często przerażony sytuacją.
  8. Jeśli temperatura podnosi się przez 3 dni i nie chce opaść, zgłoś się do lekarza. Bardzo możliwe, że w takiej sytuacji może to być poważniejsza infekcja wirusowa wymagająca intensywnego leczenia (pamiętaj, że antybiotyk stosuje się w przypadku infekcji bakteryjnej, a tą można określić za pomocą badań laboratoryjnych).

 

Jak Ty walczysz z wysoką temperaturą u swojego dziecka? Masz sprawdzone sposoby, inne niż podanie leku? ,odziel się, proszę, tym w komentarzu 🙂

2 thoughts on “Marudny, słaby, rozgorączkowany… – 8 złotych zasad, jak pokonać gorączkę wirusową.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *