Każdy może wykonać dobre zdjęcie – mini #fotoporadnik (1)

temat (1)Fotografia jest działem, który cieszył się popularnością od zawsze. I bardzo dobrze, bo nie ma nic piękniejszego, jak możliwość obejrzenia siebie i swoich bliskich sprzed lat w otoczeniu sytuacji, o jakich zdążyliśmy już zapomnieć. Coraz więcej też jest osób, które nie tylko chcą robić zdjęcia, ale także chcą je zrobić dobrze. I dlatego właśnie, na życzenie jednej z Czytelniczek mojego bloga, powstał ten miniporadnik – jak fotografować, by zdjęcie wyszło naprawdę dobrze. Dziś przedstawię Ci podstawy podstaw, bez których obejść się nie da, a które stosując poprawisz jakość swoich zdjęć, niezależnie, czy fotografujesz lustrzanką, kompaktem czy telefonem komórkowym. Zapraszam do lektury 🙂

1. Trójpodział.

Wbrew pozorom układ obiektów na zdjęciu często decyduje o tym, czy zdjęcie jest udane, czy nie. Trójpodział polega na tym, aby obraz podzielić na dziewięć równych pól i PUNKTY NAJISTOTNIEJSZE UMIEŚCIĆ W TZW. MOCNYCH PUNKTACH (punktach przecięć linii).

Kiedy obiekt jest nieruchomy, jest dużo łatwiej – po prostu sami ustawiamy się w odpowiednim miejscu i robimy zdjęcie. Kiedy jednak Twój obiekt się porusza, poczekaj na odpowiedni moment, aby to, co najważniejsze umieścić w mocnym punkcie.

Poniżej przedstawiam Ci jedno z moich zdjęć z zachowaniem trójpodziału. Mama i syn poruszali się niemal cały czas. Aby złapać oczy syna, które były dla mnie najistotniejsze, czekałam chwilę, aż znalazły się w odpowiednim miejscu.

 

baby-foto, złoty podział, zasada trójpodziału

Poniżej natomiast możesz zobaczyć moją fotografię, gdzie skupiłam się na kadrowaniu centralnym, które także jest dosyć powszechne i bardzo pozytywnie oceniane, jeśli tylko ten ważny moment znajdzie się w mocnym punkcie. W poniższym przypadku postawiłam na całusa. Poniższe zdjęcie naturalnie równie dobrze sprawdziłoby się, gdybym zastosowała trójpodział, chciałam jednak mocno podkreślić wyjątkowość tej sytuacji.

kadrowanie centralne, baby foto

Decyzja, który ze sposobów zastosujesz, należy tak naprawdę do Ciebie. Podpowiem Ci tylko, że trójpodział cieszy się większym uznaniem.

2. Tło

Wybór tła jest niezwykle istotnym elementem, często pomijanym przez fotografów amatorów. Tak często widzę w tle, zaraz za głównym tematem (np. bawiącym się dzieckiem), rozwieszone pranie, worki na śmieci czekające na wyniesienie, puste plastikowe butelki leżące w kącie na stole…

Jeśli chcesz, aby Twoje zdjęcie było nie tylko dobrze skomponowane, ale też estetyczne, zadbaj o tło.

Najlepiej sprawdza się, jeśli:

  • tło jest jednolite ( może to być jednolicie pomalowana ściana, ale też gładki materiał leżący na podłodze, jeśli akurat fotografujesz obiekt nieruchomy, np. kosmetyki)
  • tło jest niejako dopełnieniem fotografowanego obiektu (mocno związane jest z tym, co znajduje się na planie pierwszym i co jest Twoim głównym obiektem)

TŁO JEDNOLITE

Kolor tła ma duże znaczenie, jeśli chodzi o odbiór zdjęcia. Te fotografie, których tło jest jasne – białe, szare, kremowe – odbierane są jako czyste, świeże, wprowadzają od razu pewien porządek. Tła ciemne – czarne, grafitowe, bordowe, ciemnofioletowe – wprowadzają tajemniczość, dojrzałość. Zastanów się zatem, co chcesz przekazać za pomocą swojego zdjęcia i zastosuj odpowiednie. Warto wziąć pod uwagę, że tła pstrokate odwracają uwagę od tematu głównego i chyba tylko w przypadku fotografowaniu dzieci  mogą się obronić.

TŁO UZUPEŁNIAJĄCE

Kiedy fotografujesz swoje dzieci, warto fotografować je w ich naturalnym środowisku (bez zbędnych dodatków, takich jak śmieci, pranie, itd). Zrób zdjęcie w pokoju malucha podczas jego zabawy z jakimiś zabawkami w tle. Jeśli robisz mu zdjęcie na placu zabaw, niech w tle będzie widać kilka elementów placu, aby widz wiedział, gdzie się znajdujecie. O zdjęciach reportażowych napiszę kiedy indziej, tutaj chcę tylko uzmysłowić Ci, że fotografia to nie tylko przyciskanie przycisku, ale im więcej historii opowiesz na swoich zdjęciach, tylko lepiej Twoje zdjęcie zostanie ocenione. Portrety są przecudowne, ale warto czasem pokusić się o ukazanie tła uzupełniające to jedno wspomnienie, które chcesz uwiecznić na fotografiach.

temat

Następnym razem opowiem Ci o oświetleniu. Jest to temat na tule obszerny, by opisać go w osobnym poście.

Tymczasem podziel się swoimi wrażeniami dotyczącymi zastosowania powyższych rad 🙂

Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *