Bieszczady dla dziecka

Bieszczady, góry, podróż z dzieckiem

Niedawno wróciliśmy z urlopu – po raz kolejny wybór padł na Bieszczady. Tym razem jednak po raz pierwszy wybraliśmy się tam z naszym trzyletnim synkiem. Wyprawa górska z dzieckiem rządzi się nieco innymi prawami. Bieszczady jednakże są nam dosyć znane, dlatego dokładnie wiedzieliśmy, czego oczekujemy po naszej wycieczce i wykorzystaliśmy ten czas idealnie. 

Jadąc w Bieszczady, trzeba koniecznie określić cel podróży, a także rodzaj transportu, jakim dysponujecie. Wszystko to z racji ogromnej różnorodności tej najpiękniejszej w moich oczach części Polski. Poniżej spróbuję w pigułce przedstawić Wam, jak ja widzę te wspaniałe rejony. Jeśli chcecie dorzucić coś od siebie, z chęcią zapoznam się z Waszą opinią.

1. Odpoczynek na miejscu, bez wyruszania w dalsze podróże

Do tego idealnie nadaje się okolica Jeziora Solińskiego,

gdzie znajdziecie plaże, rejsy promami, Wesołe Miasteczko dla starszych dzieci i oddzielną część z dmuchanymi fortecami dla młodszych. Pełno tu stoisk z dziecięcymi i nie tylko bajerami (czasem mega drogimi, ale bywa, że można wynaleźć perełki), na każdym kroku restauracje i lodziarnie.
Jeśli lubicie tłumy i wydawanie pieniędzy, to miejsce jest dla Was 🙂

Solina, Bieszczady, atrakcje dla dzieci, podróż z dzieckiem

Ciekawym  miejscem jest też wioska Lutowiska.

Jeśli zależy Wam na dostępie do pełnej infrastruktury, ale z dala od zgiełku najpopularniejszych miejsc, ta wioska może spełnić Wasze oczekiwania. Roztaczają się stąd piękne widoki na pobliskie wzniesienia, a jednocześnie stykacie się na co dzień z mieszkańcami i uczestniczycie w ich życiu codziennym.

Podczas tegorocznych wakacji mieszkaliśmy w Cisnej.bieszczady, majdan, cisna, skansen pociągów, pociąg zabytkowy

To miejscowość na trasie Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej, na południe od Soliny. Cisna jest bardzo ładną i zadbaną wioską, ma swój mały ryneczek, wokół którego skupione są stoiska z pamiątkami, sklepy, restauracje. Tu też znajduje się sławna Galeria Siekierezada (połączona z barem, niegdyś o rewelacyjnej opinii, od kilku lat jednak odstraszająca tubylców i tych, którzy szukają czegoś autentycznego, a nie komercyjnego). Galerię jednak obejrzeć warto. Obok Cisnej, w miejscowości Majdan znajduje się skansen pociągów – miejsce idealne dla chłopców. Stąd też można wyjechać w dwie strony zabytkowym pociągiem, z czego naturalnie skorzystaliśmy wybierając trasę w stronę Słowacji. Polecamy 🙂

2. Relaks w miejscu dosyć popularnym, z możliwością spacerowania po górach lub innych zielonych terenach

Jeśli Waszym celem są wyprawy na Tarnicę i okoliczne wzniesienia tworzące Szeroki Wierch,

wybierzcie się do Ustrzyk Górnych i Wołosatego. Odchodzą stąd dwie najpopularniejsze trasy na Tarnicę, szczyt Bieszczad (1346 m. n.p..m). Wypróbowaliśmy obie trasy, ale żadną z nich nie dotarliśmy na szczyt z naszym trzylatkiem. szeroki wierch, tarnica, bieszczady, wołosateMamy to w planach za kilka lat, kiedy Oskar nabierze siły.

Droga z Ustrzyk jest dosyć stroma, ale za to spacer lasem przypomina wyprawę po dziewiczej krainie, jaką można spotkać w baśniach. Tą trasą właśnie planujemy wejść na Tarnicę za dwa-trzy lata.

Trasa z Wołosatego wiedzie na początku przez polany, żeby po chwili biec zwykłą ścieżką na skraju zwyczajnego lasku. Nie doszliśmy na Tarnicę tą trasą – zrezygnowaliśmy z niej dosyć szybko właśnie przez brak wrażeń wizualnych. Być może dla kogoś innego będzie to coś atrakcyjnego, tym bardziej, że z Wołosatego wchodzi się na Tarnicę szybciej, dlatego warto wypróbować obie te trasy, aby wybrać dla siebie najlepszą.

Wspaniałym miejscem, gdzie można odpocząć od ludzi i cofnąć się w czasie jest trasa wiodącą do tzw. „bieszczadzkiego worka”.

Mam tu na myśli ten najdalszy wschodni kraniec Polski, gdzie zaczyna się bieg Sanu, Dolinę Górnego Sanu. Można podjechać autem do Bukowca i dalej iść już piechotą wyznaczoną trasą, niezwykle klimatyczną i nastrajającą do zadumy.

Beniowa i jej okolice to rejony całkiem wyludnione.

W niektórych miejscach znajdują się porzucone stare domy Łemków, którzy zostali stamtąd wysiedleni. To pomniki ich dawnej bytności w tamtym rejonie. Piękny, cudownie melancholijny cmentarz schowany na licznymi rozgałęzieniami drzew chyba na zawsze pozostanie w mojej pamięci, podobnie jak olbrzymia lipa, która stała się symbolem Beniowej.

W stronę Sianek, które znajdują się na samym krańcu tej części Polski,

szliśmy z moim mężem kilka lat temu, ale nie doszliśmy do źródła Sanu, które tutaj właśnie się znajduje (podobno kilkadziesiąt lat temu źródło Sanu znajdowało się gdzieś indziej, obecnie uznane za dopływ potok Niedźwiedzi). Jest to jednak nasz cel na najbliższy wyjazd, kiedy nasz syn będzie już starszy. Trasa piesza, z parkingu w Bukowcu do Sianek to około 2,5 h drogi (10 km). 5 h spacerkiem (i 20 km jednego dnia) dla malucha może być uciążliwe, ale warto przejść chociaż do Beniowej (ok. 3,5 km w jedną stronę). Mnie osobiście marzy się zobaczyć ruiny dworku Strońskich, jednak znajdują się one już praktycznie pod Siankami 🙂

Tam właśnie, na ten trasie, można pomyśleć, zastanowić się nad sensem życia, nad tym, jakimi jesteśmy szczęściarzami.. Zwłaszcza, kiedy ogląda się ruiny domostw i ten przepiękny cmentarz.

W Cisnej znajduje się Galeria Siekierezada,

która nawiązuje do historii Łemków. Na ścianach wiszą siekiery, które mają symbolizować ówczesną walkę za ten teren. Jeśli ktoś jest zainteresowany kawałkiem naszej polskiej historii, polecam Wam te dwa miejsca związane z Łemkami.

 

3. Relaks w miejscu całkowicie odciętym od tłumów, z możliwością spacerowania po górach

 

Wołosate, z dzieckiem w góry, dziecko, góry, atrakcje dla dzieci, Tarnica

I tutaj chcę Wam polecić miejsca całkowicie odcięte od tłumów turystów. Wadą ich jest to, że do szlaków i innych atrakcji bieszczadzkich trzeba podjechać autem lub autobusem. Ogromną zaletą natomiast – że można odpocząć od hałasów i w końcu usłyszeć swoje własne myśli.

Kilka lat temu mieszkaliśmy w Pszczelinach,

wiosce na trasie Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej, bardzo blisko granicy z Ukrainą. Cisza, jaka nas otoczyła, była niesamowita – chyba nigdy jeszcze takiej nie „słyszałam”. Zdałam sobie wówczas sprawę, że nocą życie toczy się tak samo, jak w ciągu dnia, ale pomiędzy trawami i okolicznymi zaroślami, niewidzialne dla oka. Każdego dnia wilgotna mgła spływała z pobliskich wzniesień i chłód nas otaczał, ale z każdą chwilą robiło się coraz cieplej i przyjemniej. Typowe górskie klimaty 🙂


Góry to moje ulubione miejsca na ziemi. Choć mam lęk wysokości, w otoczeniu gór czuję się naprawdę swojsko. Moje uwielbienie podzielają też mój mąż i syn, dlatego z radością pokażemy naszemu maluchowi piękno tego świata. Z przyjemnością odkrywa się to, co znane, w nieco inny sposób – z dzieckiem. 🙂 Tym też chcę się z Wami dzielić 🙂

Tymczasem…

Do napisania 🙂

Joanna

10 thoughts on “Bieszczady dla dziecka”

 1. Tez byliśmy z trzylatką w górach w tym roku, jak się chce to się da, można tak sie zorganizować, żeby i dziecko miało frajdę i wspomnienia, a trudniejsze trasy można zostawić na „za kilka lat” 🙂

  1. Sylwia, pewnie, że się da, ale na siłę nikogo nie zaciągniesz i nawet dobra organizacja na nic się da (wiem, bo akurat z organizacją problemów żadnych nie mamy), jeśli nie ma chęci 😉

   Gdzie chodziliście ze swoją córką po górach? 🙂

 2. Na pewno jak będę tam jechać skorzystam z Twoich propozycji. 🙂

  My za miesiąc jedziemy do Jury Krakowsko-Częstochowskiej, byliście tam? Zastanawiam się właśnie co zwiedzić, jak zorganizować wyprawę bo niestety będziemy tak tylko 3-4 dni 🙂

  1. Byliśmy tam 🙂 Wszystko zależy, jakie klimaty Was interesują. My mieszkaliśmy w Ogrodziencu, tuż pod zamkiem. Jest bardzo klimatyczny. Poza tym ogólnie są tam ładne tereny, ale nie potrafię Ci podać nazw, bo jeździliśmy nie patrząc na mapę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *