Co daje wspólne kucharzenie? – październik w Projekcie TSP

dziecko w kuchni, gotowanie z dzieckiem

O tym, że dobrze jest wspólnie gotować, wie zapewne każdy. Ale dlaczego jest to takie ważne? Z pewnych konkretnych powodów ten temat wciąż pojawia się w moim Projekcie i jest co roku dostosowywany do wieku mojego syna. Zapraszam Was na relację z października.

1. Zbliżacie się do siebie.

Chyba nic więcej w tym nie muszę pisać, bowiem każda chwila, podczas której Ty i Twoje dziecko robicie coś razem i czerpiecie z tego przyjemność, wyzwala w Was pozytywne emocje. Szczególne znaczenie ma to, aby nie pospieszać malucha, nie krytykować go, wówczas bowiem nie tylko nie zbliżysz się do własnego dziecka, ale zepsujesz mu całą radość z kreatywnego gotowania i spędzania z Tobą czasu.

2. Spędzacie czas na wspólnej zabawie.

Pozwól maluchowi na zabawę. Przesypywanie mąki czy mieszanie mokrych albo suchych składników ciasta może być wielką frajdą dla dwu czy trzylatka. Pozwól dziecku na odrobinę szaleństwa – oprószenie mąką czy wysmarowanie masłem nikomu jeszcze nie zaszkodziło, daje natomiast dużo radości.

3. Dziecko uczy się gotowania, pieczenia, pracy w kuchni.

Dzięki temu zdobywa kolejne umiejętności manualne, a przy okazji rozwija się sensorycznie, kiedy może zanurzyć palce w puszystej mące, ciepłej polewie czy okruchach orzechów, dotykając wilgotnych i chłodnych ogórków czy sypkiego sezamu. Przygotowując z dzieckiem posiłki lub wypieki uczysz je etapów pracy, przekazujesz znane tylko Tobie triki kuchenne, rozwijasz w nim pasje eksperymentowania w kuchni. Kiedyś wiedza ta i umiejętności na pewno zostaną docenione. Pomagać w kuchni może już maluszek, który ledwo oderwał się od ziemi. Oskara sadzałam na blacie, na którym przygotowywałam posiłek, kiedy zaledwie skończył roczek i do dziś uwielbia mi pomagać.

4. Dziecko uczy się zasad zdrowego żywienia.

Minister zdrowa apeluje, że w Polsce jest coraz większy odsetek otyłych dzieci. Z tego też m.in. powodu powstał projekt, dzięki któremu niezdrowe przekąski pełne pustego cukru dostępne w sklepikach szkolnych mają być zastąpione zdrowymi zamiennikami. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak istotne znaczenie ma to, co jemy, dlatego już od pierwszych stałych posiłków należy dbać o to, co spożywają nasze dzieci. Często dopiero po kilku latach zaczynają pojawiać się problemy, których moglibyśmy uniknąć, gdybyśmy uwierzyli, że zdrowe odżywianie ma tu kluczowe znaczenie. Na temat zdrowego żywienia można poczytać na wielu stronach, nie będę więc rozpisywać się tutaj, chyba że tego pragniesz. Daj mi wówczas znać w komentarzu, abym przygotowała na ten temat osobny post.

5. Maluch PRZYGOTOWUJĄCY samodzielnie posiłek zje go z większą ochotą.

Zapewne i Tobie zależy na tym, aby Twoje dziecko zjadało regularnie pełnowartościowe posiłki. Niestety, w obecnych czasach, dzieciaki przesiąknięte są cukrem, który schowane jest pod postacią maltodekstryn i syropów glukozowo-fruktozowych, i surowe warzywa lub świeże owoce cieszą się wśród nich mniejszym powodzeniem. Jest bardzo duża szansa, że Twoje dziecko z ochotą zje samodzielnie przygotowany posiłek tylko dlatego, że on sam je sporządził, nawet jeśli składać się będzie z warzyw i owoców. Warto spróbować.

6. Wzrasta poczucie własnej wartości dziecka.

Co poczucie własnej wartości ma wspólnego z kucharzeniem? Wyobraź sobie swojego maluszka, któremu udaje się przesypać mąkę do misy ze składnikami. Widzisz jego dumę i radość? Albo kiedy widzi, jak świetnie radzi sobie z oddzielaniem żółtka od białka. Takie chwile, kiedy dziecko nabywa kolejnych umiejętności, a zwłaszcza, jeśli widzi swój postęp, czuje się coraz pewniej w kuchni, a to przekłada się też na ogólne poczucie własnej wartości. Pozwól mu tego doświadczać i zachęcaj do działania.

7. Uczysz je porządku po przygotowaniu posiłku.

Wiadomo, że po przygotowywaniu posiłku z dziećmi trzeba posprzątać i jest to fantastyczny moment do tego, aby wdrożyć metody wychowawcze. Trenuję to z Oskarem od dawna i kiedy proszę go o posprzątanie, oczekuje jedynie, że powiem mu dokładnie, gdzie co powinno się znaleźć. I sprząta. Jest to możliwe, aby już dwulatek sprzątał i wykonywał pewne czynności i na ten temat będzie osoby post.

A Wy kucharzycie razem czy wolisz jednak zabrać się za przygotowywanie posiłku samodzielnie?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *