Najlepszy poradnik, jak rozmawiać z niemowlaczkiem! 

naglowki-wpisow-blogowych

Kiedy zakładałam mój pierwszy blog związany z macierzyństwem, wiedziałam, że zapewne poznam wiele ciekawych osobistości blogowym, mam kreatywnie podchodzących do życia i wychowania dzieci. Jedną z takich mam chcę Wam dziś przedstawić – logopedę z Siedlec. Dzięki Agacie i jej blogowym wpisom dużo dowiedziałam się o logopedii. Dzięki niej też powstał ten wpis. Jak się domyślasz, dziś będzie o mowie – jak rozmawiać z niemowlakiem, który jeszcze nie mówi, jak rozmawiać i ćwiczyć mowę z maluchem, który powinien coś powiedzieć, ale gdzieś wewnątrz siebie zablokował się.

NIEMOWLĘ, jak rozmawiać z niemowlakiem, niemowlę a mowa, prawidłowy rozwój mowy agaszewcow-22-02-22

(źródło)

JAK ROZMAWIAĆ Z NIEMOWLAKIEM, 

KTÓRY JESZCZE NIE MÓWI 🙂

1. KOMENTUJ TO, CO ROBISZ.

Dzięki temu maluch uczy się otaczającego świata, uczy się rozumieć komunikaty. Mów do niego karmiąc go, mów, kiedy zmieniasz pieluszkę. Opowiadaj, co będziesz za chwilę robić. Niech dziecko poznaje świat, w którym żyje. Mów w czasie teraźniejszym. Nie wybiegaj przy tym do przodu i nie cofaj się w czasie, bo to dla malucha jeszcze abstrakcja.

2. UŻYWAJ PROSTYCH ZWROTÓW

Zwracaj się do malucha tak, jak to obcokrajowcy – prostym językiem, wyraźnie. W pierwszych miesiącach życia niemowlak w ogóle Cię nie rozumie, ale im więcej słów będziesz używać, im częściej będą się one powtarzać w określonych sytuacjach, czy miejscach – tym lepiej dla rozwoju mowy.

3. UNIKAJ ZAIMKÓW. 

Niemowlę nie rozumie, kiedy mówisz „ja”, „ty” czy „on”. Dlatego należy mówić „mama” czy „tata”, kiedy mówisz o sobie, „babcia” czy „dziadek”, kiedy mówisz o dziadkach dziecka,  samego malucha nazywaj jego własnym imieniem, np. : „Tata pójdzie z Oskarkiem na spacer”, a nie „Tata pójdzie z tobą na spacer”. 

4. UNIKAJ ZDZIECINNIAŁEGO MÓWIENIA 

Mam tu na myśli naturalnie „cio to”, albo „zlób cioś”. Dziecko bowiem wyrasta w przekonaniu, że tak mówią wszyscy i zamiast uczyć się prawidłowego wymawiania słów, uczy się wersji zdziecinniałej, a w konsekwencji ma problemy z wymawianiem niektórych liter i głosek i .. konieczna będzie wizyta u logopedy.  

5. NAŚLADUJ MALUCHA 

Nie jest to absolutnie wykluczeniem wyżej wymienionego punktu. Naśladuj, ale z głową. Kiedy maluch grucha czy gaworzy, czasem odpowiedz w jego własnym języku. Dzieci uwielbiają być przedrzeźniane w taki pozytywny sposób, zwłaszcza gdy towarzyszy temu obopólna radość. Maluch widząc, że Ty go naśladujesz, będzie także naśladował Ciebie, a to krok do przodu w rozwoju mowy. Nie mam tu na myśli absolutnie wyśmiewania dziecka! 

6. ŚPIEWAJ I CZYTAJ RYMOWANKI 

Maluchy uwielbiają, kiedy ich rodzice śpiewają – czy są urodzonymi artystami, czy nie, nie ma to znaczenia. Śpiewanie, nucenie do jakiejś muzyki czy czytanie rymowanek pozytywnie wpływa na rozwój mowy malucha. Ogromną radość sprawia dzieciom sytuacja, kiedy rodzic czyta wierszyk jednocześnie zmieniając ton głosu, czy robiąc dziwne miny. Spróbuj! 🙂 I koniecznie czytaj dziecku na głos cokolwiek Ci przyjdzie do głowy. Im więcej słów maluch słyszy, tym lepiej dla rozwoju mowy. 

7. UŻYWAJ RACZEJ WYSOKIEGO TONU GŁOSU 

Większość maluchów woli wysokie tony, ale jeśli Wasze dziecko preferuje niższy głos taty, nie mamy, nie zmieniaj tego! Staraj się wówczas dostosować do upodobań dzidziusia. 

8. ZADAWAJ PYTANIA 

I co z tego, że dziecko nie jest w stanie odpowiedzieć na Wasze pytania tak, jakbyś tego oczekiwała? Wysil się odrobinę, użyj wyobraźni i porozmawiaj ze swoim maluchem. Mów do niego, zadawaj pytania i.. czekaj na odpowiedź. Albo dziecko odpowie Ci gaworzeniem, albo będziesz musiała sama sobie odpowiedzieć, ale zawsze zrób przerwę tak, by maluszek wiedział, że teraz jego kolej na powiedzenie czegokolwiek. Badania mówią, że taki sposób „rozmowy” z niemowlakami przyspiesza rozwój mowy 🙂

 

Żródło
JAK WPIERAĆ ROZWÓJ MOWY U MALUCHÓW 

(ćwiczenia proponowane przez Agatę):

 

1. Bawienie się w zabawy takie jak „sroczka” czy „idzie rak”.

2. Śpiewanie piosenek z pokazywaniem, naśladowaniem ruchów. 

3. Częste powtarzanie krótkich rymowanek i bajeczek. 

4. Częste powtarzanie z dzieckiem samogłosek, sylab, z których później powstają wyrazy i zdania. 

5. Dmuchanie na bańki mydlane i wiatraczki. 

6. Zlizywanie z talerzyka jogurtu/miodu/nutelli (Twoje dzieci na pewno będą zachwycone tą zabawą).

 

Jak zmotywować malucha do tych ćwiczeń:

(propozycja Agaty)


1. Połóż ulubioną zabawkę wyżej na półce tak, aby sam nie mógł jej ściągnąć, ale miał motywację do poproszenia o pomoc rodzica. 

2. Daj dziecku jogurt, ale bez łyżeczki, czekając, aż o nią poprosi. 

3. Podaj maluchowi cukierka, który trudno dziecku samodzielnie otworzyć. 

4. Itd.

Agata mówi, że istotne jest, aby „dziecko zauważyło, jak wiele może uzyskać używając mowy”. Ćwicząc z nim w ten sposób dajesz mu ogromne pole do popisu i pewnego dnia, same nie wiedząc kiedy, Wasz maluch zacznie do Ciebie mówić.

Polecam Wam stronę Agaty, gdzie znajdziecie wiele inspirujących ćwiczeń, a także uzyskacie odpowiedzi na nurtujące Was pytania:


www.agata.skaruz.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *