Project HOME – wizerunek od samego progu. Porządkowanie wiatrołapu.

 

naglowki-blogowych-wpisow-1

Porządek zaczyna się w głowie. Jeśli sama nie dojdziesz do tego, że czas zmienić wygląd własnych czterech kątów, nic się nie zmieni. To od Ciebie zależy, czy nieuporządkowany dom przeszkadza Ci, czy zupełnie nie zwracasz uwagi na nadmiar rzeczy, fakt, że niektóre przedmioty nie pasują do innych i zabierają przestrzeń innym lub że większość przedmiotów nie jest odkładana na swoje miejsce. W ostatnim czasie mnie samej zaczął przeszkadzać nadmiar naszych rzeczy i postanowiłam coś z tym zrobić. Czyste, estetyczne pomieszczenia, gdzie każdy przedmiot na swoje miejsce, uspokaja. Dlatego w styczniu zaczynam od wiatrołapu – miejsca, które z natury powinno być minimalistyczne i uporządkowane. Wiatrołap to pierwszy kontakt naszego gościa z resztą naszego domu. Podobnie jest w przypadku przedpokojów w mieszkaniach. Jak wygląda Twój wiatrołap albo przedpokój? 🙂 Chcesz się przyłączyć do zabawy w porządkowanie swojej przestrzeni i …życia?

Wiatrołap (lub, jeśli mieszkasz w mieszkaniu – przedpokój) jest miejscem, o które należy dbać szczególnie. To nasz pierwszy kontakt z domem po wejściu z nie zawsze sprzyjającego pogodowo otoczenia zewnętrznego. Wycieraczka zbierająca resztki ziemi i innych zbędnych elementów jest wręcz konieczna. Najlepiej, jeśli ułożona jest przed wejściem do domu. Ze względu na to wiatrołap powinien być regularnie czyszczony, aby nie gromadziły się w nim błoto czy piasek.

1 ETAP – WYRZUCANIE

Dominique Loreau pisze w swojej książce „Sztuka porządkowania”:

„(…) porządkowanie w głębszym znaczeniu tego słowa nie jest możliwe, jeśli nie zaczniemy od wyrzucenia, usuwania, oddawania lub odprzedawania niepotrzebnych przedmiotów.”

Etap ten polega na tym, by przejrzeć dokładnie wszystkie rzeczy, które znajdują się w wiatrołapie (lub przedpokoju) i wyrzucić/oddać/sprzedać to, co jest niepotrzebne. Są przedmioty, których nie używaliśmy od ponad roku – kwalifikują się do tego, aby zniknąć z naszego życia. Oznacza to bowiem, że przedmiot ten nie jest nam do niczego potrzebny. Nam zajmuje tak cenną przestrzeń, a innym może służyć każdego dnia. Jeśli nie jesteś pewna, czy rzeczywiście nie potrzebujesz tej rzeczy, włóż ją tymczasowo do pojemnika z rzeczami do ponownego przeanalizowania. Pod koniec miesiąca będziesz mogła zdecydować ostatecznie.

2 ETAP – SPRZĄTANIE

Sprzątanie zacznij od góry. Zmieć z sufitu i ścian wszystkie pajęczyny i kurze, umyj lampę, przetrzyj kurze z górnej części szafy, jeśli masz do niej dostęp, i schodź coraz niżej wycierając poszczególne półki czy szuflady. Na koniec zostaw sobie zmycie podłogi. Teraz możesz przejść do porządkowania rzeczy, które uznałaś za potrzebne.

3 ETAP – PORZĄDKOWANIE

Kiedy zostawiłaś już sobie tylko to, co jest Ci rzeczywiście niezbędne i skonsultowałaś się z bliskimi odnośnie ich przedmiotów, przejdź do etapu porządkowania tych rzeczy. W wiatrołapie w szafie lub na wieszaku (zwłaszcza!) trzymamy tylko sezonowe okrycia. Jeśli zatem jest zima, kapelusz plażowy czy czapki z daszkiem dziecka włóż do pudełka z akcesoriami letnimi i wynieś na strych, do piwnicy lub ułóż wysoko na szafie czy też na specjalnej wysoko przymocowanej półce, do której sięga się jedynie od czasu do czasu. Tam właśnie przechowuj przedmioty należące do zupełnie innego sezonu, jeśli nie masz innej możliwości. Zrób porządek z butami. Letnie zapakuj do pudła z butami letnimi (uprzednio je umywszy), zimowe oczyszczaj regularnie, aby zeschnięte błoto nie brudziło Twojej podłogi. Jeśli w wiatrołapie masz więcej przedmiotów, kup zestaw pudełek lub plastikowych skrzynek, do których powkładasz poszczególne rzeczy. Wszystko dokładnie podpisz, abyś wiedziała, co gdzie się znajduje, chyba że pojemniki są przezroczyste.

4 ETAP – DEKOROWANIE

Żeby pięknie i ze smakiem udekorować wnętrze, potrzebujesz wiedzieć, jak je sobie w ogóle wyobrażasz. Możesz zmienić kolorystykę, przemalować ściany czy okleić szafę, ale możesz też z obecnego wnętrza stworzyć zupełnie inne pomieszczenie jedynie poprzez dodatki. Zastanów się, jak styl odpowiadałby Ci najbardziej i poszukaj w Internecie inspiracji. Na stronie Pinterest znajdziesz ich masę. Później zrób listę zakupów i kup to, czego potrzebujesz.

Pod koniec miesiąca pokażę Ci metamorfozę mojego wiatrołapu 🙂 Podzielisz się wtedy swoją?


Pobierz i wydrukuj sobie szablon działania:

potrzebny-sprzet-1

Powodzenia!

Joasia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *