JAK ORGANIZUJĘ SWÓJ DZIEŃ, ABY DZIAŁAĆ SKUTECZNIE?

Skuteczność w działaniu to ostatnio temat na czasie. Jesteś skuteczna w tym, co robisz? Realizujesz swoje plany, wytyczone cele? Działasz cały czas z myślą o tym, aby zrealizować zadania, które mają przybliżyć Cię do celów? A na koniec zadaj sobie jeszcze jedno pytanie – czy jesteś pewna, że to są Twoje cele, a nie kogoś innego…?

Powiem Ci jedno – ważniejsze jest zrobienie wolniej, mniej, ale tego, co jest Ci bardzo bliskie, co jest Twoje, niż bycie skuteczną w realizowaniu marzeń i celów innych osób… To jest naturalnie moje zdanie i Ty nie musisz się z nim zgadzać, chcę Ci jednak uświadomić, że są osoby, których skuteczność jest na naprawdę wysokim poziomie w realizowaniu celów … dzieci, męża, pracodawcy. Tylko nie swoich.

A jak to wygląda u Ciebie? O czym Ty marzysz? Pozwalasz sobie na uśmiech na myśl o tym, co mogłoby się zdarzyć w Twoim życiu, abyś osiągnęła jeszcze pełniejsze szczęście? Pierwszym krokiem do skutecznej organizacji jest uświadomienie sobie, czego pragnę ja sama. Kiedy już uświadomisz sobie, o czym marzysz Ty, a nie Twoi bliscy, będziesz wiedziała, w którą stronę wyruszyć w swoją prywatną podróż.

Wyobraź sobie, że wsiadasz do auta i masz dojechać do Bardolino nad Jeziorem Garda we Włoszech. Wrzucasz w GPSie dane tego miasteczka, a nawigacja szuka dla Ciebie drogi zgodnej z Twoimi preferencjami. Te preferencje to Twoje wartości. Bez nich ciężko poruszać się po świecie, mając jednocześnie poczucie, że działasz w zgodzie ze sobą. Bo Twoja prywatna nawigacja może wyznaczyć Ci trasę omijającą autostrady, a Ty chcesz jednak dojechać jak najszybciej. Lub odwrotnie – Ty preferujesz metodę małych kroków, ale oszczędną i pełną cudownych widoków, których nie widziałabyś, jadąc autostradą, i dodatkowo nie chcesz płacić za przejazd tymi mało atrakcyjnymi trasami. Dlatego takie znaczenie ma uświadomienie sobie, jakimi wartościami się kierujesz w swoim życiu. One nadają kierunek, ale też sposób Twoich działań.

O wartościach i ustaleniu, o czym marzę i czego chcę pisałam osobnym poście (tutaj możesz o tym przeczytać) oraz w swojej najnowszej książce „Mamo, naostrz piłę! Zadbaj o swoją najważniejszą rolę”. Umieściłam w niej wiele ćwiczeń i opis, jak się do tego wszystkiego odnieść. Nie chcę tutaj powielać swojej książki, dlatego odsyłam Cię do niej.

JAK ORGANIZOWAĆ SWÓJ DZIEŃ?

To wszystko, o czym napisałam wyżej, jest niezbędne, aby wiedzieć dokładnie, jak zorganizować swój dzień. Inaczej będziesz krążyć po tematach i zadaniach, które niekoniecznie mogą być Twoje, albo – co gorsze – mogą być Twoje, ale będąc jednocześnie tymi nie najważniejszymi!

1. Zatem określ wartości i wizję swojego życia (czego dokładnie chcesz, o czym marzysz, czym się kierujesz, idąc przez swoje życie).

2. Zrób plan na najbliższe lata, a już na pewno na najbliższy rok (pamiętaj jednak, że, aby określić poszczególne punkty na swojej trasie, musisz znać punkt docelowy, odległy, długoterminowy, zastanów się zatem, w jakim miejscu swojego życia chcesz być za 5 lat, a najlepiej za 10; ja mam konkretniejszy plan na 10 lat, ale sięgam dużo dalej i wiem mniej więcej, co chcę osiągnąć w ciągu 15tu najbliższych lat, a nawet 20tu).

3. Zrób plan na najbliższy rok na podstawie planów długoterminowych (ustal około 10 celów związanych z najważniejszymi obszarami – życiem osobistym, rodzinnym, domowym, zdrowiem, finansami, karierą, rozwojem osobistym, podróżami, wypoczynkiem/relaksem, itd.).

4. Wypisz zadania do wykonania na podstawie rocznego planu, przynajmniej po 10 do każdego z określonych celów (niedługo pojawi się darmowy e-book, w którym wyjaśniam bardziej szczegółowo proces tworzenia celów, aby były zgodne z Tobą i popychały Cię do działania, a nie leżały zapisane na kartce, którą głęboko schowasz do jakiegoś zeszytu; śledź mój fanpage, tam zostanie udostępniony link do pobrania)

Kiedy już będziesz wiedzieć to wszystko, możesz SKUTECZNIE ZAPLANOWAĆ SWÓJ TYDZIEŃ I DZIEŃ. Poniżej pokazuję Ci print screen z mojego kalendarza. To kalendarz Googla, który rewelacyjnie mi się sprawdza w planowaniu rzeczy powtarzalnych, stałych, których nie chcę przepisywać codziennie. Dla mnie to podstawa planowania dnia – biorę tutaj pod uwagę przede wszystkim moje własne potrzeby.

 

PLANOWANIE ZACZYNAJ OD SIEBIE!

Inaczej wszystko, co wydaje Ci się pilne, zajmie Ci cały dzień i nie znajdziesz już czasu na zadbanie o siebie samą. Dlaczego tak ważne jest, abyś w planowaniu nie zapomniała o sobie? Bo jeśli nie znajdziesz dla siebie czasu, tracisz energię bez ładowania jej, bez naostrzenia piły, którą pracujesz… Bez tego nie możesz się dziwić, kiedy, nie przeznaczając czasu na odpoczynek, na kontakt z bliskimi, na sen, na regularne posiłku pełne wartości, po kilku tygodniach (lub dniach!) intensywnej pracy nie masz już sił…

Twój organizm jest jak akumulator – nieładowany przestaje w końcu działać. Niektórych zatrzymuje w łóżko na kilka dni, innych prowadzi prosto do grobu. Nie chcę tutaj złowróżyć, znam jednak osobiście osoby, które nie zważały na sygnały płynące z ich ciała, a dziś… są albo przykute do łóżka, albo ich nie ma. Znam też takie, które dostały ostrzeżenie i postanowiły zmienić coś w swoim życiu – i całe szczęście.

Po co jednak masz czekać, aż los za Ciebie zadecyduje, czy dać Ci ostrzeżenie, czy od razu zabrać z tego świata? Podejmij ostateczną decyzję, że to Ty bierzesz odpowiedzialność za swoje życie i ustal taki plan dnia, aby harmonizował z Twoimi potrzebami.

Ja tak zrobiłam i choć mój plan dnia nie jest stałym planem, to własnie uważam to za plus. Jestem elastyczna i chociaż niektóre elementy się nie zmieniają, jak godziny posiłków, tak niektóre inne punkty dostosowane są do mojej obecnej sytuacji. Przez ostatnie miesiące pracowałam sama na siebie, jednak od września zaczynam współpracę z laboratorium i będę miała wyznaczone godziny pracy, w których będą mnie potrzebować. Z tego właśnie powodu kilka dni temu zmieniłam swój harmonogram i od 1 września będzie wyglądał tak, jak to widzisz powyżej.

CO ZAWRZEĆ W PLANIE DNIA?

Zdecydowanie postaw przede wszystkim na siebie i weź się najpierw na zaplanowanie działań związanych z czterema obszarami Twojego życia:

Z OBSZAREM ZWIĄZANYM Z CIAŁEM

Tutaj znajdzie się regularne spożywanie posiłków, opis posiłków, które mają być idealne dla mnie, regularny ruch.

Z OBSZAREM ZWIĄZANYM Z EMOCJAMI

W ramach ładowania własnych emocji wybrałam czas z synem (kolor niebieski), czas z mężem ujęty w MOIM CZASIE, oznaczonym wieczorem na fioletowo (taki już nasz rytuał, że kiedy zamykam wszystkie sprawy i mogę już wejść do łóżka, mąż przychodzi do mnie ze swojego gabinetu i przez długą chwilę rozmawiamy).

Z OBSZAREM ZWIĄZANYM Z INTELEKTEM

To czas poranny, oznaczony na fioletowo, związany z moim rozwojem, pogłębianiem wiedzy, itd, czas oznaczony na czerwono, jako czas biznesowy, kiedy to rozwijam własną markę i pracuję w ramach bloga, działań na fanpage’u, na instagramie albo piszę książkę, a także czas, jaki zostanie mi po rozmowie z mężem, zanim się położę spać, a on wróci do pracy, czyli czas wieczorny, oznaczony na fioletowo. Do tego obszaru zaliczam też czas oznaczony na żółto – czas mojej współpracy z laboratorium, podczas której będę zdobywać informacje niezbędne do założenia własnej działalności w ramach budowania swojej Kliniki.

I OBSZAREM ZWIĄZANYM Z DUSZĄ

Dla duszy mam zawsze czas podczas porannej toalety, kiedy skupiam się całkowicie na wykonywanej czynności, na tu i teraz, oraz wieczorem, przed snem, kiedy skupiam się na wyrażaniu wdzięczności, zapisaniu jej, a potem wizualizowaniu, medytowaniu i praktykowaniu mudr. Przy okazji wizualizacji ładuję też swoje emocje, które wywołuje wyobrażenie wizji życia  🙂

Kiedy już masz ustalone, co będziesz robić w ramach tych obszarów, możesz zająć się resztą życia. Gwarantuje Ci to, że nie nie zapomnisz o sobie! A to kluczowy element Twojej skutecznej organizacji.

Teraz możesz na przykład znaleźć czas na ogarnięcie domu. Planuję wpis na temat tego, jak utrzymywać porządek w domu, sprzątając pół godziny dziennie. Chcesz? Jeśli tak, zostaw mi tę informację w komentarzu poniżej.

Mój czas na sprzątanie oznaczony jest na pomarańczowo. Takim kolorem sprawy domowe oznaczam także w kalendarzu papierowym. Czekam na większy wybór kolorów w Googlu, aby dostosować do swoich oznaczeń z plannera 😉 Takie oznaczenie kolorystyczne pozwala jednym spojrzeniem ocenić, jakie sprawy dominują w danym dniu.

Zrzut, jaki widzisz powyżej, to podstawa. Mając ustalone to, co najważniejsze, możesz dodawać elementy, które pojawiają się nagle lub które sama planujesz i ŚWIADOMIE ORAZ ELASTYCZNIE PODCHODZIĆ DO SWOJEGO PLANU DNIA.

Przykładowo, umawiam się z koleżanką na spotkanie na placu zabaw z naszymi dziećmi w czasie „niebieskim” na godzinę 16:30. Ten czas normalnie przeznaczyłabym na kontakt z synem, ale wiem też, że ważne jest podtrzymywanie dobrych relacji z bliskimi znajomymi. Dlatego tego jednego dnia rezygnuję z zabaw z synem na rzecz jego zabaw z koleżanką i kolegą.

Inny przykład – wypada wizyta lekarska lub wizyta u fryzjera, które do pewnego stopnia jesteś w stanie ustalić pod siebie, ale częściej się zdarza, że bierzesz termin, jaki jest, bez negocjacji. Zapewne wypada on w czasie innych istotnych zadań, jak zajęcie się domem, czas dla dziecka czy nawet praca. Ale bierzesz sobie od tego wolne, bo to wyjątkowa, równie ważna sprawa, tyle że pilna.

SPRAWY WAŻNE A NIEWAŻNE

Czym się różnią sprawy ważne od nieważnych? Zauważam tendencję do mylenia ich, nie rozumienia do końca sedna tych spraw. Niektórzy sprawy ważne mylą ze sprawami pilnymi, tymczasem sprawy pilne mogą być ważne lub nie.

Zerknij na powyższy szablon (możesz go pobrać i potrenować pracę nad podziałem tych spraw). Jak widzisz, rozróżniamy sprawy, które są ważne/nieważne oraz sprawy pilne/niepilne. Sprawy ważne to wszystko to, co ma dla nas znaczenie pod względem budowania naszej przyszłości, związane jest z naszymi celami, z naszymi wartościami. Sprawy nieważne zatem – odwrotnie. To sprawy niezwiązane z budowaniem naszej wymarzonej przyszłości.

Sprawy pilne i niepilne różnią się między sobą terminem realizacji. Jeśli coś jest na już, na wczoraj lub ma bliski deadline, a jest sporym projektem, to jest to sprawa pilna. Sprawa niepilna nie ma terminu realizacji – mogę ją zrobić teraz lub później i świat mi się nie zawali, nie oddalę się od swoich celów. Więcej o tych sprawach napiszę w osobnym poście jeszcze w tym roku, bo jest to dosyć obszerny temat.

Kiedy masz wiedzę na ten temat, możesz sprawnie i skutecznie planować swój dzień, a co najważniejsze – realizować zadania, które są Tobie bliskie, które zbliżają Cię do celów długoterminowych. Nie marnujesz czasu na zadania, które oddalają Cię od nich. Nie poddajesz się rozpraszaczom czasu. Z radością podchodzisz do tego, czego pragniesz w życiu i z radością, małymi krokami podążasz naprzód. 🙂

Jeśli jest jeszcze jakiś temat, dotyczący organizacji dnia, którego nie poruszyłam, daj proszę znać. Jeśli natomiast uważasz ten post za wartościowy i przydatny, podziel się nim z innymi kobietami! <3


31 grudnia planowana jest premiera kolejnej mojej książki – tym razem właśnie na temat organizacji. W książce znajdziesz szczegółowe porady, krok po kroku, jak się zorganizować, aby osiągać cele bez stresu, a z radością. Dodatkowo znajdziesz tam mnóstwo szablonów do pracy oraz zadań do wykonania, aby być bardziej skuteczną. Kliknij na obrazek i zapisz się na listę oczekujących. Te osoby otrzymają ode mnie specjalną, dodatkową zniżkę na książkę, kiedy pojawi się jej przedsprzedaż, oraz kilka szablonów w formacie pdf do własnej pracy!!!


Lubisz już naszą stronę? Polub i korzystaj z darmowych wyzwań z nagrodami oraz mnóstwa inspiracji na temat rozwoju osobistego, skutecznego działania oraz organizacji.

 

Uściski!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *