UWIERZ W SIEBIE!

Kiedy spotykam się z osobami, które znają mnie sprzed wielu lat, zwłaszcza z takimi, z którymi dawno się nie widziałam, większość z nich mówi mi, jak bardzo się zmieniłam. Moja mama, będąc na jednym ze spotkań autorskich, które organizowałam, podeszła do mnie po zakończeniu i powiedziała: „To jest ta cicha Asia?”. Słyszałam w jej głowie zdumienie, ale także dumę. Tak, kiedyś byłam cicha. Kiedyś zaspokajałam potrzeby innych, byłam miła, uprzejma i stawiałam wszystkich innych na pierwszym miejscu, o czym więcej możesz przeczytać w mojej książce „Mamo, naostrz piłę!”. Dziś jestem miła, uprzejma, ale na pierwszym miejscu stawiam siebie. I nie, nie zapominam o innych 🙂

Dla niektórych z Was jest to zapewne oczywiste. W końcu nawet w samolotach powtarzają – najpierw załóż maskę tlenową sobie, a potem pomóż innym. Zdaję sobie jednak sprawę, że dla wielu z Was taka teoria kłóci się z Wami. W której grupie jesteś? Myślisz o sobie czy raczej stawiasz siebie na samym końcu ogonka?

Pamiętam czas, kiedy nawet nie tylko bagatelizowałam swoje potrzeby, ale w ogóle ich nie znałam! Zupełnie nie miałam pojęcia, czego chcę ja sama! Spełniałam życzenia innych osób, zarywałam noce, aby być na zawołanie innych, ich prośby były zawsze na pierwszym miejscu. Mnie w tym wszystkim nie było…

Do czasu, kiedy kolejny psycholog nie był w stanie mi pomóc i postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce. Zaczęłam intensywną pracę nad sobą z książkami Iwony Majewskiej-Opiełki, a potem poznałam mojego męża, dzięki któremu moja wiara w siebie rosła w kosmicznym tempie. Wiele lat pracy zaowocowało kobietą, wierzącą w swoje możliwości, jaką jestem dziś. Ale nic takiego nie miałoby miejsca, gdybym nie pracowała.

Dlatego poniżej proponuję ci kilka ćwiczeń, dzięki którym bardziej poznasz siebie, a które mogą być wstępem do Twojego wzrastania we własnym poczuciu wartości. Weź 5 kartek i coś do pisania, a potem rozpisz odpowiedzi na poniższe pytania i wykonaj zadania:

ZADANIE 1.

Przedstaw siebie jako wybrane przez siebie zwierzę. Jakie zwierzę najbardziej pasuje do Ciebie? Wymień wszystkie pozytywne cechy danego zwierzęcia, a potem spójrz na siebie i odnajdź je w sobie.

ZADANIE 2.

Wymień 3 pozytywne cechy, jakie chciałabyś posiadać. Czy ta cecha występuje u osób z Twojego otoczenia? Jak się przejawia? Jak zachowują się te osoby, kiedy korzystają z tej właśnie cechy? Jak reaguje na nią otoczenie? A potem zastanów się, czy ta cecha pojawia się także u Ciebie.

ZADANIE 3.

Zastanów się, jakie cechy swojej osobowości pokazujesz światu, a jakie cechy swojej osobowości zostawiasz dla siebie? Jak duża jest rozbieżność pomiędzy Twoją osobowością zewnętrzną a wewnętrzną?

ZADANIE 4.

Wypisz wszystkie pozytywne cechy, jakie u siebie widzisz, oraz takie, jakich nie widzisz, ale inni je dostrzegają. Potem zastanów się:

  • kiedy dana pozytywna cecha może Ci pomóc,
  • kiedy dana pozytywna cecha może Ci zaszkodzić.

ZADANIE 5.

Wypisz 5 negatywnych cech, jakie u siebie widzisz, a potem zastanów się:

  • kiedy dana negatywna cecha może Ci zaszkodzić,
  • a kiedy dana cecha negatywna może Ci pomóc.

Bywa tak, że wszystkie nasze cechy charakteru, mogą nam albo pomóc, albo nam zaszkodzić. To od Twojej wiedzy na swój temat, Twojej świadomości własnych wyborów i zachowań zależy, jak będziesz kierować swoim życiem. Tak, jak cechy pozytywne mogą nam pomagać, ale też w niektórych sytuacjach przeszkadzać, tak cechy, uważane przez nas za negatywne, mogą nam przeszkadzać, albo pomóc w niektórych sytuacjach.

Kiedy uświadomisz sobie, kiedy wykorzystać własne cechy, będziesz wzrastać, a przez to coraz bardziej zaczniesz skupiać się na własnych sukcesach, zamiast na porażkach. Pamiętaj, że tak, jak Ty sama siebie widzisz, tak inni widzą Ciebie. Jak Ty sama o sobie mówisz, tak zaczynasz się zachowywać, a inni widzą właśnie taki obraz Ciebie.

Jeśli mówisz o sobie źle, jeśli wytykasz przed innymi sobie samej błędy, jeśli krytykujesz siebie, nawet w zaciszu sypialni, zachowujesz się, jak osoba, którą tworzysz – osoba nieporadna, zakompleksiona, nieudacznik.

Jeśli Ty sama zaczniesz zwracać uwagę na to, co w Tobie wartościowe (możesz się zdziwić, jak wiele masz takich cech!), zaczniesz zachowywać się, jak osoba, znająca swoją wartość i inni dokładnie tak samo będą Cię postrzegać.

Twój wybór – jaką osobą chcesz być?


TE I INNE ZADANIA, DZIĘKI KTÓRYM BĘDZIESZ PODNOSIĆ SWOJE POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI, ZNAJDZIESZ W DARMOWYM WYZWANIU „POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI UP!” :

 


Pamiętaj, że w styczniu planowana jest premiera kolejnej mojej książki – tym razem właśnie na temat organizacji. W książce znajdziesz szczegółowe porady, krok po kroku, jak się zorganizować, aby osiągać cele bez stresu, a z radością. Dodatkowo znajdziesz tam mnóstwo szablonów do pracy oraz zadań do wykonania, aby być bardziej skuteczną. Kliknij na obrazek i zapisz się na listę oczekujących. Te osoby otrzymają ode mnie specjalną, dodatkową zniżkę na książkę, kiedy pojawi się jej przedsprzedaż, oraz kilka szablonów w formacie pdf do własnej pracy!!!


Lubisz już naszą stronę? Polub i korzystaj z darmowych wyzwań z nagrodami oraz mnóstwa inspiracji na temat rozwoju osobistego, skutecznego działania oraz organizacji.

 

Uściski!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *