DLACZEGO WARTO WYPROWADZAĆ SIĘ NA SPACER?

Dlaczego właściciele psów wyprowadzają swoich ulubieńców na spacer? Prawdopodobnie, pierwsze co
przychodzi Wam na myśl, to załatwianie potrzeb fizjologicznych, kupa, siku, itd. I pewnie macie rację, ale również po to, aby pies się wybiegał, wyhasał i pobył na świeżym powietrzu, co spowoduje, że będzie spokojniejszy przez resztę dnia, no i zdrowszy!

Z tego samego powodu my sami powinniśmy regularnie wyprowadzać się na spacer (no, może nie w celach kupy i siku). Od zarania dziejów spacer uznawany był za najprostszą formę aktywności ruchowej. Ze względu na swoją delikatność, zaleca się go rekonwalescentom, osobom otyłym oraz osobom starszym. Ale oczywiście jest to idealna forma aktywności dla każdego, bez względu na wiek i stan zdrowia.

Sama regularnie wyprowadzam się na spacer, nawet właśnie w taki sposób wpisuję to do mojego kalendarza!

Dziś z ciekawości zrobiłam szybki przegląd internetu i znalazłam setki powodów, dla których warto to robić. Niektóre są banalnie oczywiste, inne bardziej złożone, ale wszystkie mają na celu podniesienie jakości naszego życia.

Poniżej zamieściłam 8 punktów, które przemawiają do mnie najbardziej. Każdy z nich dotyczy innego aspektu zdrowia, ale mimo to przenikają się one wzajemnie, przez co podwajają swoje działanie. Mam nadzieję, że pomogą Wam one podjąć decyzję o rozpoczęciu przygody ze sportem.

  1. Spacerowanie jest FREE! Eureka! Zakładasz buty i idziesz! Tak, dokładnie, spacerowanie nie kosztuje ani grosza. Nie potrzebujesz karnetów, specjalistycznych sprzętów, butów, koszulek. Tylko Twój wolny czas i Twoje chęci. Jeśli oszczędzasz, jest to idealny sport dla Ciebie. Jeśli dodamy do tego koleżankę lub grupę znajomych, którzy będę razem z Tobą wyprowadzać się na spacer, to szanse, że nie zrezygnujesz, diametralnie wzrastają. I oczywiście bezpieczeństwo!
  1. Spacerowanie poprawia nastój! Już 12 minut wystarczy, abyś poczuła, że poziom endorfin (hormon szczęścia) w Twoim ciele wzrasta. A co za tym idzie? Życie staje się piękniejsze! W czasie spaceru możesz cieszyć się pogodą, bo przecież nie ma złej pogody, są tylko słabe charaktery lub złe ubrania. Wierz mi, świat wygląda zupełnie inaczej w czasie deszczu! Ponuro? Skądże! Wygląda pięknie! W tym czasie możesz uwolnić swoje myśli i pozwolić im dryfować lub słuchać śpiewu ptaków, muzyki lub podcastu. Możesz też, jak to się pięknie mówi po angielsku, reflect, czyli przemyśleć ważne dla Ciebie sprawy.
  1. Spacerowanie pomaga znaleźć rozwiązanie problemu. I nie jest to żadna magia! Jeśli prześledzisz biografie znanych osób, zauważysz, że wielu z nich spędzało mnóstwo czasu na nogach, zanim zasiadali do pracy. Ale nie musisz być od razu wielkim pisarzem. Jeśli masz jakiś pomysł, problem lub coś, co wymaga przemyślenia, po prostu idź na spacer. Powtarzalne ruchy wprowadzą Twoje ciało w stan medytacji, świeże powietrze dotleni mózg i BANG! Nawet się nie obejrzysz i będziesz mieć gotowe rozwiązanie!
  1. Spacerowanie odchudza! Na to pewnie wszyscy czekali! Mój 70letni sąsiad zaczął codziennie wyprowadzać się na spacer około 3 lat temu i w tym czasie stracił 5 kilogramów oraz zyskał ładną sylwetkę. Może nie jest to zbyt wyczynowy sport, ale działa! Spacerowanie podkręca nasz metabolizm, przez co spalamy zgromadzony tłuszcz (tutaj warto pomyśleć o wpleceniu interwałów czyli naprzemienne zmiany tempa marszu lub spacerowanie w terenie pagórkowatym). A wysoki poziom endorfin zmniejszy potrzebę sięgania po słodkie przekąski.
  1. Spacerowanie podaruje Ci dodatkowe 7 lat życia! Tutaj raczej nie ma co się kłócić. Spacerowanie zdecydowanie pozytywnie wpływa na nasz cały organizm. Obniża ciśnienie krwi, poziom trójglicerydów, cukru. Poprawia ogólną wydolność układu sercowego i płucnego, przemianę materii i jakość snu. Zmniejsza chroniczne bóle pleców, wzmacnia mięśnie okołokręgosłupowe, a u kobiet zmniejsza ryzyko osteoporozy! Dzięki spacerowaniu zyskujemy piękną sylwetkę i ładne, smukłe mięśnie, co sprawi, że będziemy wyglądać młodo i zdrowo do późnych lat życia.
  1. Spacerowanie pozwoli Ci poznać okolicę. Przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda! Jak dobrze znasz swoją okolicę? A może przemierzasz tylko trasę praca dom, szkoła, sklep? Może Twoja okolica kryje niezbadane cuda? Czy jest tam las, park, jezioro, wzgórza, pagórki, piękne widoki, stare budynki? Jak wiele jesteś w stanie powiedzieć o miejscu, w którym mieszkasz? Załóż buty i zostań odkrywcą! Poznawaj, rób zdjęcia i przemierzaj kilometry!
  1. Spacerowanie poprawia nasze stosunki społeczne. Wiadomo, możesz spacerować sama, co ma mnóstwo zalet, ale możesz też spacerować w grupie przyjaciół, co dodatkowo podkręci przyjemne spędzenie czasu. Już sama obecność drugiej osoby podnosi poczucie bezpieczeństwa, a jeśli dodasz do tego rozmowy, śmiechy, żarty i wspólne wypicie herbaty po zakończonym spacerze, radość z życia jeszcze bardziej będzie odczuwalna.
  1. Spacerowanie nie ma skutków ubocznych!

Sabina Wieczorek

www.wieczorek-team.com

www.facebook.com/wieczorek.team

1 thought on “DLACZEGO WARTO WYPROWADZAĆ SIĘ NA SPACER?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *