Kim jesteś, Droga Czytelniczko?

Co o sobie możesz powiedzieć? Jakie zadania wypełniają każdy Twój dzień? Gdybym zapytała Cię, jakie role pełnisz w swoim życiu, zapewne usłyszałabym, że jesteś pracownikiem, a może pracodawcą, żoną albo czyjąś dziewczyną, być może jesteś mamą albo babcią. Prawdopodobnie usłyszałabym, że jesteś panią domu, bo to Ty zajmujesz się sprzątaniem, gotowaniem, praniem i wszelkimi innymi obowiązkami domowymi.

Czy jednak usłyszałabym, że jesteś przede wszystkim sobą – jesteś KOBIETĄ? Wielokrotnie na swoich warsztatach zadaję to pytanie i prawie nigdy nie dostaję właśnie tej najważniejszej odpowiedzi. A tymczasem, gdyby nie fakt, że istniejesz po prostu TY SAMA, nie mogłabyś pełnić żadnej innej roli. Nie mogłabyś być mamą, gdybyś najpierw nie była kobietą. Nie mogłabyś być żoną czy partnerką, jeśli nie jesteś kobietą. Nie możesz pracować, jeśli nie zaistniejesz, jeśli nie pojawisz się na tym świecie. Najpierw i przede wszystkim zawsze jesteś Ty sama KOBIETA.

Zbliża się Dzień Matki, a to właśnie mamy zapominają najczęściej o swojej najważniejszej roli. Roli KOBIETY. Kiedyś sama siebie stawiałam na końcu łańcuszka – każda inna osoba była ważniejsza ode mnie. Nie zauważałam swoich własnych potrzeb, bo nie miałam świadomości, że je posiadam. To, co uważałam za swoje, okazało się tak naprawdę pragnieniami innych osób – moich rodziców, moich przyjaciół, nauczycieli, znajomych. Mój własny rozwój osobisty otworzył mi oczy na wiele aspektów,  o których wcześniej nie miałam pojęcia. Kiedy zatem i ja zostałam mamą, nie zapomniałam, że przede wszystkim jestem kobietą. Znalazłam czas na to, aby zadbać o wszystkie obszary mojego życia. Wychodzę bowiem z założenia, że:

„Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko.”

Dlatego ustaliliśmy z mężem, że raz w tygodniu mam dzień dla siebie i wychodzę z domu na kilka godzin. To wtedy postanowiłam napisać moją pierwszą książkę dla mam „Mama w Harmonii”. Opowiada ona o tym, jak ja sama dochodziłam do własnej wewnętrznej harmonii jako mama i jakie zastosowałam metody. Poruszam w niej kwestie, związane z organizacją, która często u mam jest sprawą najtrudniejszą, jak wynika z moich rozmów z setkami mam, ale też pokazuję, jak ja sama wzrastałam w poczuciu własnej wartości, w braniu odpowiedzialności za to, co mówię, jakie decyzje podejmuję, co robię. Piszę o tym, jak się wyciszyć, a także jak zadbać o wszystkie obszary swojego życia.

Kiedy zostałam mamą, świat wywrócił mi się do góry nogami. Nagle przestałam istnieć ja sama, a w centrum mojego istnienia był mój syn. Spędzałam z nim 24 godziny na dobę. Pieluchy, płacz, tulenie, karmienie, zabawa i tak w kółko. Pierwszy miesiąc był dla mnie bardzo trudny, bo synek od początku był indywidualistą i ustalał sobie godziny spania według własnego schematu. Godzina drzemki, godzina czuwania – tak wyglądało to mniej więcej przez pierwsze miesiące, dzień w dzień przez całą dobę. Po trzech miesiącach chodziłam jak zombie i choć macierzyństwo jest dla mnie czymś wspaniałym, czego nie zamieniłabym na nic innego, to bywa też chwilami bardzo trudne. Jeśli nie ockniemy się i nie zadbamy o siebie same, staniemy się nieszczęśliwe, a opieka nad dzieckiem (lub dziećmi) przestanie nam sprawiać radość.

Kiedy jednak masz już poczucie, że oszalejesz, zastanów się, jak możesz zadbać o siebie samą, aby na nowo uzyskać harmonię w swoim życiu albo odzyskać tę, którą utraciłaś. Nasze życie to kombinacja kilku obszarów, wśród których powinna panować równowaga. Jeśli któryś z tych obszarów jest zaniedbany, rzutuje to znacząco na jakość naszego życia, na Twój spokój wewnętrzny. Wyobraź sobie pojemnik podzielony na cztery części. Każda z tych części symbolizuje inny obszar i jest wypełniona przez nasze codzienne działania w ramach tych obszarów. Równowaga panuje wtedy, gdy każdy z tych obszarów wypełniony jest w równym stopniu. Zachwianie równowagi pojawia się wtedy, gdy któryś z obszarów jest zupełnie niewypełniony albo wypełniony w niewielkim stopniu, ale także, kiedy z innego obszaru wylewa się nadmiar zadań.

Jak zadbać o to, aby w naszym organizmie panowała równowaga? Należy w równym stopniu zadbać o wszystkie cztery obszary – o ciało, o emocje, o duszę oraz o intelekt.

JAK ZADBAĆ O SWOJE CIAŁO?

„Dbaj o swoje ciało. To jedyne miejsce, w którym musisz mieszkać.”

Jim Rohn

To, co przychodzi nam na myśl, kiedy myśli się o ciele, to zdrowe odżywianie i ruch. To prawda, spożywanie pokarmów, które są dobre dla nas, umiar w jedzeniu i wybieranie produktów jak najmniej przetworzonych to podstawa. Jednak przesada w drugą stronę, czyli katowanie się dietami albo przesadzanie na siłowni, nie jest dbaniem o ciało. Prawdziwa miłość do własnego ciała objawia się w znajomości jego potrzeb – wiesz, co możesz jeść i to jesz. Wiesz, jakie ćwiczenia Ci służą, i taki sport właśnie uprawiasz. Dbanie o ciało to także regularne wizyty kontrolne u lekarzy (stomatolog, ginekolog) oraz badania krwi. Jak często się badasz? Od dziś zacznij traktować swoje ciało z miłością i zadbaj o nie na każdym polu.

JAK ZADBAĆ O WŁASNĄ DUSZĘ?

„Przestrzenią ducha, gdzie może on rozwinąć skrzydła, jest cisza.”

Antione de Saint-Exupery

Dzięki temu obszarowi jesteśmy połączeni z niezniszczalną mocą, która jest w nas samych. Dla jednych to Bóg, dla innych coś, czego nazwać się nie da, jakaś dobra energia, ale każda z nas ma w sobie tę część. Nasza dusza lubi ciszę, lubi spokój i prawdziwe piękno. Nasz obszar duchowy ładuje się wtedy, kiedy się wzruszamy, kiedy żyjemy tu i teraz, bez wybiegania w przyszłość. Dusza lubi, kiedy oddajesz się całą sobą temu, co akurat robisz. Znajdujesz czas na to, aby nie myśleć o niczym innym? Masz chwilę każdego dnia, kiedy czujesz ogromną wdzięczność do tego, co się dzieje lub działo w Twoim życiu? Od dziś każdego dnia, zanim wstaniesz z łóżka, praktykuj wdzięczność za to, co posiadasz, za to, jaka jesteś, za to, co dzieje się wokół. A w tygodniu staraj się znaleźć dłuższą chwilę, podczas której będziesz mogła posiedzieć w ciszy, pójść na spacer i zasymilować się z otaczającą Cię naturą, odzyskać wewnętrzny spokój.

JAK ZDABAĆ O WŁASNE EMOCJE?

„Człowiek może wznieść się ponad okoliczności i osiągnąć wszystko, co zaplanuje, jeśli cechuje go niewzruszona wytrwałość i pozytywne nastawienie.”

Samuel Smiles

Istnieje teoria, że w życiu powinny towarzyszyć nam tylko dobre emocje, prawda jednak jest taka, że te negatywne też będą się pojawiać. Zarówno radość, euforia czy oddawanie się pasjom, jak i żal po stracie kogoś bliskiego, smutek czy rozczarowanie, to emocje, którą są częścią nas i przede wszystkim dlatego nie powinniśmy im zaprzeczać. Sztuką działań w tym obszarze jest zaakceptowanie każdej z pojawiających się emocji i znalezienie sposobu, aby wykorzystać ją w dobrym kierunku. Pozytywne nastawienie do życia zdecydowanie ułatwia dążenie ku harmonii. Każda z nas przeżyła w swoim życiu jakieś nieprzyjemne chwile – niektóre z nas zostały lekko doświadczone, inne mocniej. Ale każda z nas może obrócić te wydarzenia o 180 stopni i wyciągnąć z nich to, co najlepsze. Wiem, że jest to możliwe, niezależnie od tego, co takiego działo się w Twoim życiu, bo sama tak zrobiłam.

JAK ZADBAĆ O WŁASNY INTELEKT?

„Jesteś jedyną osobą na świecie, która może wykorzystać twój potencjał.”

Zig Ziglar

Każda z nas posiada wiedzę, umiejętności i doświadczenia, jakich nie posiadają inni. Nie powinnyśmy jednak poprzestawać na tym, co już mamy, bo w którymś momencie inni znajdą się dużo dalej w rozwoju. Dbać o intelekt warto choćby po to, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wczesnej demencji starczej albo mocno odsunąć w czasie chorobę Alzheimera, jeśli jesteś nią obciążona genetycznie. O intelekt zadbasz nie tylko czytając, ale także poprzez naukę ulubionego języka, granie w gry intelektualne, pomaganie dziecku z zadaniach szkolnych, czytanie na temat miejsc, które chcesz odwiedzić, zdobywając nowe umiejętności (np. jak poradzić sobie z różnymi problemami domowymi – bardzo praktyczna wiedza), czy też zapisując się na jakiś kurs albo projekt. Zapraszam chociażby do własnych projektów, dotyczących rozwoju, organizacji i zdrowia, które znajdziesz na mojej stronie www.kobietawharmonii.com/sklep.

Pamiętaj, proszę, że możesz pełnić wiele ról, ale Twoją najważniejszą rolą jest rola kobiety i to jej powinnaś przeznaczyć dużo czasu. Kiedy Ty zadbasz o siebie, będziesz w stanie zadbać o wszystko inne i tego właśnie Ci życzę.

Więcej na temat tego, jak zadbać o siebie, znajdziesz w mojej książce „Mamo, naostrz piłę! Zadbaj o swoją najważniejszą rolę”, którą, w wersji drukowanej lub elektronicznej, możesz zamówić na stronie:

www.ridero.eu/pl/books/mamo_naostrz_pile


Lubisz już naszą stronę? Polub i korzystaj z darmowych wyzwań z nagrodami oraz mnóstwa inspiracji na temat rozwoju osobistego, zdrowia, skutecznego działania oraz organizacji.

 

Uściski!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *