JAK OGARNĄĆ SWOJE DOKUMENTY DOMOWE?

Często walają się wszystkie razem albo porozrzucane są po wszystkich pomieszczeniach – część znajduje się w kuchni, część w salonie, a część w sypialni, bo tam je ostatnio przeglądaliśmy. Bierzemy, czytamy, zastanawiamy się nad nimi, robimy jakieś notatki, a potem odkładamy, gdzie jest miejsce. Sama kiedyś tak robiłam, pomimo swojego hopla na punkcie organizacji – w okresie, w którym brak odkładania rzeczy na swoje miejsce był moją zmorą. Cały czas nad tym pracuję, ale jednego miejsca na dokumenty w końcu się dorobiłam i mogę wam opowiedzieć, jak organizuję własne dokumenty, aby mieć je zawsze pod ręką. 🙂

 

W organizacji swojej dokumentacji zastosowałam dwie metody.

1.METODA SEGREGATORA

Część dokumentów zapakowałam do zwykłych segregatorów. Każdy z nich zawiera zupełnie inny dział tematyczny. Mamy segregator do spraw domowych, związanych z podpisanymi umowami z usługodawcami (jak gaz, energia, itd) oraz wszelkie inne, dotyczące domu (odbiory, rachunki za wykończenie, itd). Mamy segregatory bankowe, związane z naszym starym, mieszkaniem, itd.

Do każdego segregatora włożone są koszulki A4, a w niektórym kartonowe przegródki, dzielące koszulki na różne grupy (tak jest między innymi w segregatorze domowym). Dzięki temu zachowany jest porządek, a my z łatwością odnajdujemy potrzebne nam informacje.

 

2.METODA TECZKI Z KOSZULKAMI

Powyżej widzisz żółte teczki. Tworzą one grubą księgę z koszulek, doczepionych już do okładki. Sprawy zawodowe oraz sprawy zdrowotne są sprawami dosyć częstymi w naszym życiu, dlatego segregatory – duże, z przesuwającymi się koszulkami – nie były dla mnie zbyt praktyczne. Zakupiłam teczki z miejscem na włożenie dokumentów i posegregowałam je wg swojej potrzeby.

Teczkę z dokumentami zdrowotnymi podzieliłam na pół. Mój mąż swoje dokumenty zdrowotne trzyma w osobnej teczce. Ja mam wspólną z synem. Połowa należy do mnie, połowa do syna. Znajdują się tam wyniki badań (badamy krew 2x w roku, ale wykonywane są także inne badania, w ramach potrzeb, np moje cytologie, czy usg), książeczka zdrowia mojego syna, jest miejsce na dokumentację okulistyczną (przynajmniej raz w roku mamy kontrolę), grupy krwi i wszelkie inne dokumenty, związane ze zdrowiem.

W teczce z dokumentami zawodowymi trzymam dokumenty związane z etatami. Umowy, zakresy obowiązków, rozwiązania umów, aneksy do umów, ale też dokumenty potwierdzające moje prawo wykonywania zawodu. Bogatą mam historię swojej pracy etatowej, bo wychodzę z założenia, że warto zdobywać różne doświadczenia, dlatego też mnóstwo dokumentacji znajduje się w tej teczce.

A twoje dokumenty mają jakieś jedno miejsce, przeznaczone tylko dla nich, czy znajdujesz je w różnych rejonach Twojego domu? Jaki jest Twój patent na porządek w dokumentacji, jeśli podjęłaś decyzję o uporządkowaniu swoich dokumentów? Jestem bardzo ciekawa Twojej metody! Podziel się nią w komentarzu. 🙂


Lubisz już naszą stronę? Polub i korzystaj z darmowych wyzwań z nagrodami oraz mnóstwa inspiracji na temat rozwoju osobistego, zdrowia, skutecznego działania oraz organizacji.

 

Uściski!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *