Zdrowotne zalecenia dla każdej Kobiety! 

Żyjemy w świecie, w którym wszyscy się spieszą. Rzadko kto ma czas na zadbanie o swoje zdrowie, a należy pamiętać, że bez niego nic już nie jest takie proste. Owszem, i z chorobą można osiągać wielkie cele, ale która z nas chciałaby żyć w ten sposób? Jestem pewna, że mając wybór, każda wybrałaby zabawę z dzieckiem czy realizowanie marzeń w zdrowiu. Istotna jednak jest profilaktyka, bo dużo łatwiej jest działać, ZANIM pojawi się choroba. Stan zdrowia należy też regularnie kontrolować. Niestety statystyki mówią, że niewiele kobiet wykonuje standardowe badania, nawet te, które im się należą z urzędu, że tak powiem! Z czego to wynika? Nie wiem. Wiem jednak, że warto mówić o tym i dlatego między innymi powstał ten post.

W związku z naszym Projektem Kobieta w Harmonii, który prowadziłam w ubiegłym roku, wiele z Uczestniczek Projektu odbyło lub umówiło się na badania krwi lub wizyty lekarskie. Zdrowie to podstawa – mamy je tylko jedno i rzadko kiedy ktoś dostaje drugą szansę. Po co ryzykować? Lepiej się przebadać i w odpowiednim czasie rozpocząć leczenie.

Badania krwi wykonuję raz lub dwa razy w roku – zawsze w styczniu, czasem także w wakacje. Poniżej przedstawiam Wam moją listę badań, które zwykle wykonywałam zwykle. I Was zachęcam do tego, aby nie zwlekać. Im wcześniej wykryta choroba, tym większa szansa na wyleczenie.

BADANIA, JAKIE WARTO WYKONAĆ W WAKACJE:

 • morfologia
 • glukoza
 • żelazo
 • ferrytyna
 • wapń
 • elektrolity (sód i potas)
 • lipidogram (cholesterol całkowity, HDL, LDL, TG)
 • pakiet nerkowy (kreatynina, mocznik, kwas moczowy)
 • „próby watrobowe” (ASPAT, ALAT)
 • pakiet tarczycowy (TSH, FT3, FT4, anty TG, anty TPO)
 • witamina D3
 • badanie moczu

Raz w roku warto zbadać poziom homocysteiny oraz witaminy D3.

MORFOLOGIA

Jest podstawowym badaniem, dzięki któremu już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, czy z organizmem coś się dzieje. Poziomy czerwonych i białych krwinek, a także płytek krwi pokazują nam obraz, czy pojawiała się anemia, czy organizm walczy z wirusami albo bakteriami, a nawet, czy doszło od odpowiedzi organizmu na wniknięcie do niego jakiegoś alergenu.

MCV [średnia objętość krwinki czerwonej] – pozwala na określenie wielkości krwinki,

MCH [przeciętna objętość hemoglobiny w krwince] – ilość ta, w połączeniu z innymi parametrami, pozwala na zdiagnozowanie anemii,

MCHC [przeciętne stężenie hemoglobiny w krwince] – określa, czy względne stężenie hemoglobiny w poszczególnych erytrocytach w stosunku do ich wielkości jest podwyższone, czy obniżone,

HGB [hemoglobina] – jest głównym wskaźnikiem pozwalającym na stwierdzenie anemii lub nadkrwistości,

HCT [hematokryt] – zawartość krwinek czerwonych i białych oraz płytek krwi we krwi wyrażona w procentach, pozwala między innymi na stwierdzenie odwodnienia,

RBC [erytrocyty – czerwone krwinki]

RDW [rozkład objętości krwinek czerwonych] – pomocne w diagnozowaniu anemii,

WBC [leukocyty – białe krwinki] – ich ilość pozwala na stwierdzenie ewentualnych zakażeń bakteryjnych czy grzybiczych, wniknięcia do organizmu pasożytów, ciał obcych lub wystąpienia białaczki przy podwyższeniu wartości, albo uszkodzenia szpiku kostnego czy niektórych zakażeń wirusowych przy obniżeniu wartości; podwyższenie poziomu leukocytów może wystąpić po dużym wysiłku fizycznym albo ogromnym stresie! niektóre leki natomiast obniżają ich wartość!

PLT [trombocyty – płytki krwi] – związane są z krzepnięciem krwi, zasklepiają ranę, dzięki czemu nie wykrwawiamy się (można wykonać domowy test sprawdzający poziom płytek – nakłuj opuszek palce igłą i zmierz czas do momentu, aż przestaniesz krwawić, jeśli wynosi 2-4 minut, poziom Twoich płytek krwi jest prawidłowy, w innym wypadku pobierz krew w celu sprawdzenia poziomów czynników krzepnięcia).

GLUKOZA – parametr pomagający w rozpoznaniu m.in. cukrzycy.

ŻELAZO – parametr przydatny, jeśli w morfologii wykryto anemię, przy okazji warto zrobić FERRYTYNĘ. Poziom żelaza to informacja na tą chwilę, ferrytyna pokazuje, jakie jeszcze zasoby żelaza mamy w organizmie. Przy niskim poziomie żelaza, ale prawidłowym poziomie ferrytyny nie należy się martwić, a jedynie korygować niedobór dietą.

WAPŃ – warto też skontrolować poziom wapnia, gdyż niedobory mogą prowadzić do wystąpienia osteoporozy,

ELEKTROLITY – zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej może spowodować zaburzenia pracy serca, ale i nerek, a także występować w przypadku odwodnienia, które z kolei negatywnie wpływa na pracę ważnych organów,

LIPIDOGRAM – poziomy cholesterolu i trójglicerydów pozwalają określić stan naszych naczyń krwionośnych pod kątem ich otłuszczenia, a, jak wiadomo, miażdżyca jest przyczyną wielu chorób układu krążenia i w konsekwencji – zawałów,

KREATYNINA, MOCZNIK – związane stricte ze stanem nerek wskazują na zaburzenia w ich pracy, a na nerki należy bardzo uważać, bo są takim naszym czyścikiem organizmu;

PRÓBY WĄTROBOWE – wątroba również czyści nasz organizm, więc o nią także dbać trzeba,

PARAMETRY TARCZYCOWE  – czasem nie uświadamiamy sobie, że problemy z odchudzeniem lub z uczuciem gorąca, albo przewlekłym niepokojem czy zmęczeniem mogą być związane z zaburzeniami hormonów tarczycy, najczęściej określa się samo TSH, ale w przypadku jego obniżenia czy podwyższenia wykonuje się FT3 i FT4, w celu rozszerzenia diagnostyki, warto więc wykonać te badania od razu.

BADANIE MOCZU

badanie sprawdzające stan układu moczowo-płciowego.

WIZYTY, NA JAKIE POWINNA SIĘ ZAPISAĆ KAŻDA DBAJĄCA O WŁASNE ZDROWIE MAMA:

1. internista (po skierowanie na badania i/lub z wynikami badań w razie wątpliwości)

2. ginekolog

 • usg piersi
 • usg brzucha
 • cytologia (NFZ refunduje to badanie co 3 lata, ale koszt jego nie jest duży – ja płacę 30zł – warto więc zrobić cytologię 2x w roku)

3. stomatolog

4. inny specjalista, w zależności od potrzeby (kardiolog, endokrynolog, ortopeda, nefrolog, pulmonolog, okulista..)

Jak to jest z Wami? Odwiedzacie regularnie swoich lekarzy i regularnie się badacie? 🙂

Pamiętaj, najlepszy czas, aby zrobić coś w swoim życiu, jest między wczoraj a jutro.


Lubisz już naszą stronę? Polub i korzystaj z darmowych wyzwań z nagrodami oraz mnóstwa inspiracji na temat rozwoju osobistego, zdrowia, skutecznego działania oraz organizacji.

 

Uściski!

 

4 thoughts on “Zdrowotne zalecenia dla każdej Kobiety! ”

 1. Świetny wpis! To prawda, że dla kobiet szczególnie po porodzie, profilaktyka jest niezwykle ważna. A jak najlepiej zapobiegać? Wcześnie wykrywając! Dobrze, że zwróciłaś na to uwagę, wciąż wiele kobiet jest nieświadomych i nie bywa nawet na darmowych badaniach. Promując zdrowie stajesz się jego ambasadorką! Pozdrawiam, Mamatywna :).

  1. Dziękuję, Olu!! Zajrzałam na Twojego bloga (i zapisałam go sobie w ulubionych). Widzę, że, tak jak ja, jesteś pielęgniarką! 🙂 To chyba mój pierwszy taki przypadek, kiedy spotykam w świecie blogowym drugą pielęgniarkę 😉 Będę zaglądać:)

   Pozdrowienia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *