5 ZASAD, DZIĘKI KTÓRYM BĘDZIESZ MIEĆ UDANY URLOP Z DZIECKIEM

Każdy nasz urlop – z dzieckiem czy bez – był czymś wspaniałym i do dziś je wspominamy z radością. Z jednych wakacji nasz wówczas prawie czterolatek nie chciał wracać i wciąż dopytywał o kolejny wyjazd. Zawsze jednak trzymaliśmy się pewnych zasad, które sprawiały, że wyjazdy te cieszyły zarówno nas, jak i naszego syna. Na każdych wakacjach poznawaliśmy jednak rodziny, które z niecierpliwością oczekiwały końca wakacji. Dlaczego tak się działo? Skąd to negatywne podejście do tego długo oczekiwanego czasu? Rozmawiałam z nimi na ten temat i okazało się, że problem stanowiło kilka kwestii. Zebrałam je w poniższą listę, dzięki której każdy urlop z dzieckiem będzie udany.

1. Zapoznaj się z miejscem, do którego jedziesz

Wybieramy Lazurowe Wybrzeże, Sopot, Bieszczady, Istrię itd, i na tym często kończy się nasza wiedza na temat miejsca, do którego jedziemy. Czasami jeszcze dowiemy się, co ciekawego znajduje się na campingach, hotelach czy pensjonatach, w których zamieszkamy. Tak było z niektórymi mamami, z którymi rozmawiałam o ich wakacjach.

Tymczasem świat nie kończy się tylko na tych kilkunastu czy kilkudziesięciu metrach. Czasami miejsce jest bardzo atrakcyjne, czasami rzeczywiście Twojemu dziecku to wystarcza, aby z radością przeżyć te wakacje. Jeśli jednak słyszysz ciągle „mamo, nudzę się”, „mamo, pobaw się ze mną”,  to znak, że dla niego to miejsce niekoniecznie jest atrakcyjne.

Wtedy właśnie z pomocą mogą przyjść atrakcje z zewnątrz. Naszą zasadą jest, zanim ostatecznie zabookujemy miejsce, rozejrzeć się po okolicy w poszukiwaniu dodatkowych atrakcji, zwykle jako plan B. W pierwszej kolejności szukamy miejsc, które są atrakcyjne dla konkretnego wieku naszego dziecka same w sobie. Kiedy Oskar był niemowlakiem, zupełnie inne miejsca były dla nas priorytetowe. Teraz, kiedy ma prawie sześć lat, zupełnie innych miejsc poszukujemy. Dzięki temu, że miejsce, do którego jedziemy (plan A) jest dla niego atrakcyjne, a także wiemy, że w okolicy są atrakcyjne dla dzieci w konkretnym wieku miejsca (plan B), nasz urlop nigdy nie jest nudny.

Jak to wygląda u Was? Planujecie plan B w swoich wakacjach?

2. Przygotuj się na każdą pogodę

W ostatnich latach pogoda nie jest już taka pewna i czasem może nas zaskoczyć nieprzyjemnie. Kiedy więc jedziesz na południe Francji nad morze Śródziemne w czerwcu, nie zakładaj z góry, że każdego dnia będzie tylko i wyłącznie słonecznie. Jeśli zabraknie Ci cieplejszych ubrań, może to się skończyć chorobą, a przynajmniej pogorszeniem samopoczucia.

Jedna z mam, z którymi rozmawiałam na urlopie, założyła, że jadąc nad francuskie morze w okolicy Hiszpanii, nie musi martwić się załamaniem pogody. Tymczasem przez dwa dni padało i mocno się ochłodziło – do tego stopnia, że w domku, w którym mieszkaliśmy, włączyłam klimatyzację na opcję ogrzewania!

Zrób listę rzeczy do ubrania i dodatkowych akcesoriów dostosowanych do pory roku i typowego klimatu w miejscu, do którego jedziesz, a potem przeanalizuj, co będzie potrzebne zwłaszcza Twoim dzieciom, kiedy pogoda diametralnie się zmieni. Jeśli jedziecie na narty, weź pod uwagę, że mogą pojawić się dni cieplejsze. Bądź na to przygotowana 🙂

3. Wyprzedź oczekiwania swojego dziecka

Jedna z mam opowiedziała mi, że męczy ją codzienne marudzenie jej dzieci. Kiedy wychodzili na spacer, szli na basen, albo wyjeżdżali gdzieś w okolice miejsca pobytu, wszystko było w porządku. Ale wystarczyło, że spadł deszcz i dzieciaki siedziały cały dzień w domu, a marudzeniom nie było końca.

Zrób listę takich elementów, które sprawdzą się, kiedy Twoje dzieci zaczną się nudzić atrakcjami, jakie zapewnia miejsce Waszego pobytu. Mogą to być zabawki i książeczki dla najmłodszych (to zawsze był punkt kluczowy, kiedy organizowałam urlop, biorąc pod uwagę potrzeby własnego dziecka), gry, kolorowanki, klocki czy inne zabawki konstrukcyjne dla starszych, a także rower, hulajnoga, piłki.

Zadaję sobie sprawę, że nie wszystko się zmieści w aucie. Wybierz zatem te najważniejsze przedmioty, które będą najlepszą atrakcją dla Twojego dziecka w razie awarii 🙂

4. Sprawdź przed wyjazdem, czy wzięłaś te kluczowe rzeczy, bez których się nie obędziesz

Są takie rzeczy, bez których nie możesz się obejść i bez których nie wyobrażasz sobie udanego urlopu? Zrób listę tych rzeczy i zawsze przed wyjazdem sprawdź, czy rzeczywiście zostały zapakowane. Jedna z mam urlopowiczek powiedziała mi, że na każdy urlop zabierają blender z funkcją mielenia i miksowania. Przy jej trójce dzieci przygotowanie szybkich koktajli tym właśnie sprzętem trwa zaledwie dwie minuty, ale dzieciaki dostają pożywne danie pomiędzy głównymi posiłkami. Gdyby go zapomniała, nie byłaby w stanie wyjść z kuchni. Inne mamy potwierdziły, że na takiej liście rzeczy, o których nie mogą zapomnieć, jest chociażby ładowarka do telefonu. W domu nie przywiązujemy do niej uwagi, ale w czasie podróży jest raczej niezbędna.

5. Nastaw się pozytywnie

Jeśli wypełnisz te wszystkie powyższe punkty, ale nadal będziesz nastawiona negatywnie do wakacji, przewidując katastrofę, będzie tak, jak sobie zażyczysz. Pamiętaj – nasz umysł wszelkie wyobrażone obrazy, zwłaszcza te, które są nakrapiane autentycznymi emocjami – uważa za prawdziwe i Twoja rzeczywistość dostosowuje się do tych wyobrażeń.

Nastaw się więc pozytywnie do waszego wyjazdu, dzięki temu będziesz spokojniejsza i radośniejsza, a to także wpływa korzystnie na Twoje relacje z dziećmi i partnerem. Wyobraź sobie swoje wymarzone wakacje. Wypisz w punktach, jak chciałabyś, aby wyglądały i czytaj tę listę codziennie, aż poczujesz, że rzeczywiście tak właśnie mogą wyglądać Wasze wakacje.


Poniżej możesz pobrać planner udanego urlopu, dzięki któremu zaplanujesz wszystkie powyższe punkty i sprawisz, że Wasz urlop będzie przemyślany, dostosowany do potrzeb dziecka, a w konsekwencji udany 🙂 Kliknij na poniższy obrazek i pobierz planner.

Udanego urlopu!


Lubisz już naszą stronę? Polub i korzystaj z darmowych wyzwań z nagrodami oraz mnóstwa inspiracji na temat rozwoju osobistego, zdrowia, skutecznego działania oraz organizacji.

Uściski!

4 thoughts on “5 ZASAD, DZIĘKI KTÓRYM BĘDZIESZ MIEĆ UDANY URLOP Z DZIECKIEM”

  1. Mimo, że nasz syn ma dopiero roczek, po przeczytaniu powyższego widzę, że super się przygotowaliśmy! Nawet w deszczu spacerowaliśmy, by w domu nie siedzieć. Żal wracać i nie możemy doczekać się następnych wakacji;)

    1. Asiu, fantastycznie, że macie takie właśnie podejście! 🙂 Dzięki temu Wasz syn bardzo dużo zyska na Waszych podróżach! Pozdrawiam serdecznie Waszą rodzinkę 🙂 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *