JAK USTALAĆ PRIORYTETY?

„Nie mam na to czasu”, „Chciałabym rozciągnąć dobę”, „Mam wrażenie, że czas przelatuje mi między palcami”… Itd, itp. Zdarzyło Ci się kiedykolwiek powiedzieć jedno z powyższych zdań? Jeśli tak, to czytaj dalej. Pokażę Ci sposoby na to, aby Twój dzień wypełniony był tylko tym, na czym Ci zależy i abyś codziennie miała poczucie, że wykorzystałaś dostępne Ci godziny w satysfakcjonujący sposób.

Wiele lat temu, nawet wielenaście lat temu, mój kalendarz pękał w szwach. Każdego dnia zapisywałam masę spraw, które trzeba załatwić i – jak można się było spodziewać – większości z nich nie byłam w stanie zrealizować. To, że nienaruszone pozostawały sprawy mało ważne, to nawet dobrze się składało, ale jeśli akurat na te ważne i pilne nie starczało mi czasu, to potem zaczynała się gonitwa.

Przez wiele lat szukałam na siebie sposobu, testowałam wiele szkół organizacji czasu, przeczytałam masę książek i odsłuchałam multum audiobooków na ten temat. I od kilku lat wreszcie wszystko mam pod kontrolą (to, na co mam wpływ).

Dziś chcę się z Tobą podzielić moimi sposobami na to, aby dzień mijał spokojnie, bez stresu i abym mogła w całej masie spraw, którymi się zajmuję, znaleźć też czas dla siebie. Poza tym, że jestem przede wszystkim kobietą i dbam o wszystkie cztery obszary swojego życia, jestem też mamą i żoną, dbam o nasz dom, zajmuję się także moją działalnością „Kobieta w Harmonii”, pracując kilka razy w tygodniu po 9h poza domem, współpracując z laboratorium, pisząc książki, tworząc bezpłatne e-booki, pisząc bloga na temat rozwoju, organizacji i zdrowia, pisząc do gazety 2 artykuły miesięcznie, organizując co jakiś czas spotkania autorskie i networkingowe, prowadząc płatne projekty i kursy on-line, itd.

Wykonując taką ilość prac, nie mam możliwości zrealizowania tego wszystkiego, jeśli nie skupię się na tym, co jest dla mnie najważniejsze. Do takiego wniosku doszłam kilka lat temu i od tamtego czasu całkowicie zmieniłam swój sposób działania. Dziś, dzięki temu posunięciu, działam skutecznie w tym, co robię, ale przede wszystkim odnajduję harmonię między pracą a życiem prywatnym.

1.Zaczęłam od ustalenia, czego ja właściwie chcę.

Często nasze życie porównuję do jazdy autem. Możesz jechać bez nawigacji, w ciemno, gdzie Cię poniosą drogi, ale nigdy nie będziesz mieć pewności, że miejsce, do jakiego dotrzesz, będzie dla Ciebie dobre, ani czy droga nie będzie zbyt długa czy utrudniona. Kiedy zamkniesz oczy i ustalisz, czego tak naprawdę pragniesz jako kobieta dla swojego zdrowia czy wyglądu, jako matka dla swojego dziecka, jako partnerka dla swojego ukochanego w Waszej wymarzonej przyszłości, jako pani domu dla miejsca, w którym chciałabyś mieszkać, jako kobieta pracująca i wykonująca mnóstwo innych rzeczy, zarabiająca lub przebywająca w domu, będziesz wiedziała, w którą stronę skierować swoje stery. Planując wyprowadzkę do Japonii, nie będziesz się kierowała ku Grecji. Nie chodzi o to, aby tworzyć objazdy i marnować dany nam czas, chyba że Twoim celem jest podróżowanie po świecie bez zatrzymywania się na dłużej w żadnym miejscu. Ale umówmy się – tylko garstka osób żyje w taki właśnie sposób. Zastanów się zatem, czego chcesz od życia w różnych dziedzinach swojego życia i zapisz to.

2. Zamieniłam marzenia na cele, analizując jednocześnie, czy jestem w stanie dokonać tego teraz, czy dopiero za kilka lat.

„Cel to nic innego, jak marzenie z terminem realizacji”

Joe L. Griffith

Jak pisałam w ostatnim artykule – możesz wszystko, ale nie wszystko na raz. Jeśli czegoś mocno pragniesz, a wiesz, że teraz nie masz możliwości tego dokonać, warto zapisać to sobie w planach długoterminowych, a dziś skupić się na tym, na co masz realny wpływ. Patrzmy realnie na to, co się wokół dzieje i łapmy okazje, ale nie fiksujmy się na to, aby zrobić wszystko jak najszybciej. To właśnie małe kroki przybliżają nas spokojnie i efektywnie do celu, a nie działanie na hura. Tutaj możemy porównać realizację zadań w kierunku celu do szybkiego odchudzenia (i w konsekwencji efektu jojo) oraz spokojnego tracenia na wadze, niemal niezauważalnie, ale za to stabilnie i na stałe (jeśli nadal będziemy pracować).

3. W każdym tygodniu i każdego dnia skupiam się na priorytetach. 

Priorytet to coś, co jest dla Ciebie mega ważne. Coś, czego wykonanie przybliży Cię do celów, jakie sobie określiłaś na podstawie wizji swojego życia. Cele rozbijam zawsze na zadania, jakie należy wykonać w konkretnym półroczu. Dzięki temu wiem, co dokładnie mam zrobić. Ponieważ wśród celów mam też uwzględnione moje dobro (moje zdrowie, ładowanie emocji, budowanie relacji, rozwój osobisty, rozwój intelektualny), to wypisane zadania pozwalają mi pamiętać o sobie cały czas.

Mając taki plan, zaczęłam działać skutecznie. Zaplanowałam w swoich plannerach czas dla siebie (coś dla wzmocnienia pozytywnych emocji, np. wypad z rodziną, zabawę z dzieckiem, film z mężem, ale też kąpiel przy świecach, czas na książkę czy siedzenie wieczorem w ogródku, słuchając treli ptaków). Każdego dnia mam chwilę dla siebie czy moich bliskich i to jest dla mnie priorytet. To jest dla mnie sprawa ważna, ale nie pilna. To budowanie relacji z bliskimi i z samą sobą. Bez takiego naładowania pozytywną energią nie byłabym w stanie w ciągu dnia pracować tak intensywnie.

Czas na pracę mam do godziny 16tej. Wtedy właśnie pobieram krew i pracuję z kobietami w ramach rozwoju osobistego, prowadząc indywidualne rozmowy lub grupowe projekty rozwojowe on-line. W tym czasie powstają książki, posty na bloga, artykuły do gazet, bezpłatne szablony czy e-booki, materiały do projektów (jak obecnie do Projektu Rok w Harmonii, gdzie co miesiąc uczestniczki otrzymują nową pulę materiałów w konkretnym temacie).

Aby ogarnąć własną rzeczywistość, stworzyłam w tym roku planner, który ma pomóc we wprowadzeniu harmonii do naszego życia. Oczywiście narzędzie to jedno, drugie to Twoja postawa. Żadne narzędzie czy technika nie pomogą Ci, jeśli Ty sama nie podejmiesz ostatecznej decyzji, że chcesz coś zmienić w swoim życiu i każdego dnia będziesz nad tym pracować.

W Plannerze Pełnym Harmonii znajduje się miejsce do zapisania własnej wizji życia, a potem rozebrania jej na konkretne cele. Planner w pełni przygotowuje do tego, abyś mogła wziąć pod lupę to, co dzieje się w Twoim życiu i usystematyzować swoje działania. Ocenisz pod kątem satysfakcji 8 obszarów swojego życia i zaplanujesz działania, które pomogą Ci zwiększyć jakość tych obszarów. Znajdziesz tam też powyższy piramidowy podział zadań ze względu na ich kluczowość dla Twojego życia.

Więcej o Plannerze przeczytasz na stronie www.kobietawharmonii.com/planner.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zamów Planner w przedsprzedaży! Premiera 1 września. Wówczas pójdzie do druku, a plannery będą wysyłane pod koniec września 2019.


Lubisz już naszą stronę? Polub i korzystaj z darmowych wyzwań z nagrodami oraz mnóstwa inspiracji na temat rozwoju osobistego, zdrowia, skutecznego działania oraz organizacji.

 

Uściski!

 

2 thoughts on “JAK USTALAĆ PRIORYTETY?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *