Racjonalne odżywianie własnej głowy, czyli o psychicznej diecie.

Czy wybrałabyś sytuację życiową myśląc: Byłabym szczęśliwa, gdybym tylko miała więcej pieniędzy, udane małżeństwo, lepsze zdrowie? Pamiętaj, że w rzeczywistości szczęście w większej mierze zależy od nastawienia niż od sytuacji życiowej czy genów. I jest to dobra wiadomość. W przeciwieństwie do warunków życiowych i genów — na które masz ograniczony wpływ lub nie masz go wcale — swoje nastawienie z pewnością możesz kontrolować.

Twoje nastawienie może zadecydować o tym, czy osiągniesz cel, czy się poddasz, a w obliczu jakiejś tragicznej sytuacji wydobyć z Ciebie albo to, co najlepsze, albo to, co najgorsze. Niejedna kobieta  odnosi się do tego sceptycznie, przekonując siebie: Dlaczego mam ukrywać problemy pod maską optymizmu? Nawet najbardziej pozytywne myślenie nie zmieni mojej sytuacji. Lepiej być realistką niż marzycielką. Chociaż takie myśli mogą się wydawać uzasadnione, pielęgnowanie pozytywnego nastawienia może Ci przynieść wiele korzyści. Przyjrzyj się bliżej chociażby tym sposobom podanym poniżej. Poćwicz, wypróbuj. Niewykluczone, że nauczysz się pozytywniej patrzeć na trudności życiowe.

  • Unikaj pesymizmu. Pesymizm ograbi Cię z sił, których potrzebujesz, aby poprawić swoją sytuację albo po prostu sobie z nią radzić.
  • Skupiaj się na tym, co pozytywne. Jeżeli widzisz wszystko w ciemnych barwach, będziesz czuła się przygnębiona, a każdy dzień wyda ci się zły lub ponury. Ale jeśli skupisz się na pozytywach, będziesz w dobrym nastroju, może nawet staniesz się bardziej radosna. Wybór należy do ciebie. Zamiast się poddawać negatywnemu myśleniu, naucz się skupiać na tym, co buduje, daje siłę i wzmacnia.
  • Pielęgnuj swoje nastawienie tak, jakbyś dbała o ogród. Wyrywaj trujące chwasty pesymizmu i zgorzknienia. Siej ziarna zdrowego optymizmu i wzbogacaj swoje życie robieniem tego, co dostarcza pozytywnych emocji. Zbierzesz wtedy plon w postaci większej miary szczęścia.

Przekonasz się, że nastawienie wiele zmienia! Pozwól, że zapytam: Byłaś kiedyś na diecie (jakiejkolwiek)? Tak jak niektóre z nas musiały nauczyć się unikać pewnych potraw ze względów zdrowotnych, to samo możesz zrobić z negatywnymi myślami. Dla własnego dobra psychicznego (i fizycznego także).

Więcej na ten temat znajdziesz w moich książkach: „Kobieta. Taka jestem!” oraz „Oswoić chaos” Info tutaj: https://pisanieprzykawie.home.blog/publikacje/

 

 


KATARZYNA JĘDRYS-SIUDA

Jest psychologiem, pedagogiem, psychotraumatologiem, terapeutą TPT (Time Perspiective Therapy) Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, pracownik akademicki gdańskich uczelni. Pisarka i felietonistka. Autorka blogów, opracowań naukowych oraz takich książek jak: „Osłodzić cierpkość myśli” („How to sweeten bitter thought”), „W życiu piękne są tylko chwile”, „Zapach pomarańczy. Z pamiętnika neurotyczki”, „Ogarniacz codzienności”, „Planer w rytmie slow” i wielu innych. Współautorka opracowania “Aktualne problemy pedagogiczne. Konteksty i wyzwania”. Marzy, podróżuje i pisze.

Kasię znajdziesz na stronach:

BLOG – www.pisanieprzykawie.home.blog

BLOG – www.manufakturaslowablog.wordpress.com

KSIĄŻKI – https://pisanieprzykawie.home.blog/publikacje

NATURALNE KOSMETYKI I PERFUMY – https://www.facebook.com/Mente-Oil-Therapy-437845553679705

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *