JAK ZNALEŹĆ CZAS NA WSZYSTKO? | ORGANIZACJA

Czy można znaleźć czas na wszystko? Wiem, że wiele kobiet tego próbuje i może jedna z nich jesteś właśnie Ty? Sama kiedyś próbowałam zrobić wszystko, co w moim odczuciu zrobić powinnam. Tylko w tym działania brakowało mnie samej. Były potrzeby wszystkich innych, ale nie mogę własne. Robiłam też to, go sądziłam, że „trzeba” zrobić, bo inaczej… No właśnie, co by się stało, gdybym zamiast prasowania zajęła się czytaniem? Świat by się nie zawalil na pewno a ja funkcjonowałabym dalej, ale poczucie obowiązku i nauka wyciągnięta z domu sprawiły, że te teoretycznie ważne obowiązki stawiałam ponad własne potrzeby.

Muszę Cię rozczarować, choć możliwe, że już sama do tego doszłaś. Czasu na wszystko znaleźć się mozna. Ale możesz znaleźć czas na to, co dla Ciebie najważniejsze. I to jest ta bardzo dobra wiadomość :).

Tylko skąd wiedzieć, co jest dla Ciebie aż tak ważne, że rzucisz wszystko inne, aby zająć się tym najważniejszym?

1.ZNAJDŹ SWOJE WARTOŚCI, KTÓRE POPROWADZĄ CIĘ ŚCIEŻKĄ ZGODNĄ Z TOBĄ.

Wartości nadają Twoim działaniom kierunkiem. Kiedy wiesz, że najważniejsza jest dla Ciebie rodzina, to wszystko inne zawsze będzie mniej ważne. Dzięki temu masz łatwość wyboru, wiesz, jaką decyzję podjąć. Są firmy, w których każdy nowy pracownik zapoznaje się z wartościami firmy i otrzymuje kartę przypominającą bankomatową właśnie z tymi wartościami, aby go prowadziły. W ten sposób, kiedy ma dylemat, jaką decyzję biznesową podjąć, zerka na wartości firmy, z którą się utożsamia, i wybiera odpowiednio.

Kiedy będziesz wybierać swoje wartości, przypatrz się, jakie podejmujesz decyzje. Znam osoby, które deklarują, że rodzina jest dla nich najważniejsza i ją stawiają na pierwszym miejscu, ale przebywają w pracy do późna, nie pojawiają się na uroczystościach szkolnych swoich dzieci i ogólnie mało czasu z nimi spędzają. Zdecydowanie widać tutaj, że to praca jest najważniejsza dla tej osoby. Praca prawdopodobnie ze względu na pieniądze, które daje i które ta osoba może przynieść do domu – DLA SWOJEJ RODZINY. To, że praca jest najważniejsza, przez wzgląd na rodzinę, nie oznacza, że rodzina jest nieważna.

Zachęcam Cię do wypisania 5 najważniejszych dla ciebie wartości, a jeśli będziesz ze sobą mocno szczera, zauważysz tę zależność.

Ja zawsze deklarowałam, że rodzina jest dla mnie najważniejsza i tak właśnie chciałam żyć. Poświęcałam się wręcz dla niej, aż zaczęłam chodzić jak zombie… Wtedy zdałam sobie sprawę, że rodzina jest dla mnie mega ważna, ale najważniejsze jest moje zdrowie psychiczne i fizyczne. Kiedy tylko uświadomiłam to sobie i zaczęłam żyć tak, żeby najpierw dbać o swoje zdrowie, to rodzina mogła się mną cieszyć wesołą i wypoczętą.

Dlatego proszę Cię, bądź ze sobą szczera. Cokolwiek wybierzesz, to są Twoje własne głębokie wybory i nikt nie ma prawa ich krytykować. Zaobserwuj, jakie decyzje podejmujesz w związku z wartościami, które się dla ciebie najbardziej liczą i zapisz je sobie w odpowiedniej hierarchii. Te 5 wartości to Twój kompas.

Moje wartości przedstawiają się tak:

 1. zdrowie (psychiczne i fizyczne)
 2. rodzina
 3. harmonia (życie w zgodzie z tym, czego sama pragnę)
 4. rozwój osobisty
 5. pasje
 6. spokój (wewnętrzny i tzw. „święty spokój”, który pozwala mi się realizować)
 7. kreatywność
 8. dostatek
 9. szczęście
 10. wygoda

Dla kreatywności poświęcę wygodę, ale pasje stawiam poniżej rodziny. Jeśli mam czytać dziecku albo oglądać film/pisać książkę/pisać w plannerze, to wybieram dziecko. jeśli jednak jestem niewyspana, to skracam czas z dzieckiem i kładziemy się razem, chwilę jeszcze rozmawiając, zanim oboje uśniemy, bo zdrowie jest dla mnie najważniejsze.

Poniżej możesz pobrać plik, który ułatwi Ci wybranie Twoich wartości.

2. WYMARZ SOBIE SWOJE ŻYCIE.

Marzysz? Kto marzy, ręka w górę 🙂 Ja uwielbiam marzyć, bez marzeń, nie miałabym tego, co mam. Nigdy nie wydałabym książki, a mam ich wydanych osiem na dzień dzisiejszy i kolejne są w planach lub w toku wydawania. Nigdy nie zdecydowałabym się na kupno domu, bo byłabym przekonana, że nie stać mnie na niego. Nigdy nie założyłabym rodziny, a czekałam wiele lat na tego jedynego, po kilku związkach, które pokazały mi, że do siebie aż tak bardzo jednak nie pasujemy. Marzyłam i dążyłam do swoich celów pełna nadziei i wiary w to, że marzenia wreszcie się ziszczą.

Znam niestety kobiety, które, zapytane o marzenia, nie potrafią nic odpowiedzieć… Bardzo mnie to smuci, bo od razu mówi, jak mały kontakt same ze sobą mają te osoby…

Mam nadzieję, że Ciebie marzenia nie opuszczają, bo one pozwalają Ci na dogłębne zerknięcie w siebie i poznanie siebie bardziej. Czego pragniesz? Czego oczekujesz od życia? Jak wygląda Twoje wymarzone życie?

3. OKREŚL, KIM JESTEŚ I NA JAKICH ROLACH CHCESZ SIĘ SKUPIĆ.

Wiedza na ten temat pomaga Ci w określeniu, na czym dokładnie chcesz się skupić w ciągu każdego tygodnia, miesiąca, życia. Nie na wszystko starczy Ci czasu, ale kiedy wiesz, czego pragniesz i czym się kierujesz (wartości), a potem określisz role, jakie pełnisz, będziesz w stanie ustalić, które z nich są dla Ciebie najważniejsze. Dzięki temu otrzymasz informację, na jakich chcesz się skupić najbardziej.

Twoją najważniejszą rolą jest rola KOBIETY, kiedy zatem będziesz wypełniać poniższy szablon, koniecznie wpisz tą rolę jako pierwszą, najważniejszą. Ta rola to dbanie o wszystkie 4 obszary Twojego życia (o ciało, emocje, intelekt i duszę).

Ilość ról, na których możesz się skupić na 100%, jest ograniczona. Maksymalna ich ilość to 10. Każda kolejna dodatkowa sprawia, że przestajesz działać w którejś z nich najlepiej, jak potrafisz, a zaczynasz wypełniać ją z doskoku, przy okazji. Spada przez to jakość takiej roli. I jak jeszcze rola pani domu, wypełniana rzadziej, nie sprawi, że świat Ci się zawali, tak zaniedbanie siebie (roli kobiety) czy roli mamy/żony , może przynieść niepożądane konsekwencje.

Myślę, że nie będziesz mieć problemów z określeniem, jakie role są dla Ciebie ważne, a jakie mniej. Ja nie miałam z nimi problemów. Wypisałam od razu wszystkie role, które realizuję każdego dnia albo na pewno w każdym tygodniu i których zaniedbanie związane byłoby z jakimiś istotnymi problemami.

MOJE ROLE:

 1. KOBIETA (dbanie o siebie w czterech obszarach – o ciało, emocje, intelekt i duszę; jeśli to zaniedbasz, nie będziesz miała siły na realizowanie pozostałych ról, dlatego rola najistotniejsza dla każdej z nas)
 2. MAMA (jestem mamą 24h na dobę i zostanę nią do końca życia; jeśli teraz nie zapracuję na dobre relacje między nami, to kiedyś, kiedy moje dziecko będzie dorosłe, nie będziemy w ogóle się ze sobą kontaktować, jak kilka kobiet, które zgłosiły się do mnie o pomoc)
 3. ŻONA (żoną też będę do końca życia, a, jak wiadomo i co jest naturalne, pierwsze uniesienie mija po jakimś czasie, inaczej serce nie dałoby rady wytrzymać etapu zakochania przez całe życie, a wtedy pozostaje przyjaźń, która nas połączyła; tylko że związek trzeba cały czas pielęgnować i o niego dbać; nie został nam dany na zawsze)
 4. PANI DOMU (wszystkie zadania, które wykonywane są w ramach dbania o dom; mieści się tu sprzątanie, gotowanie, dbanie o finanse, zakupy, dekorowanie, organizowanie uroczystości domowych, itd)
 5. PIELĘGNIARKA (w moim przypadku to jedna część mojej codziennej pracy zawodowej; pobieram krew, współpracując z jednym z laboratoriów i wszelkie zadania z tym związane mieszczą się właśnie w tej roli)
 6. INSPIRATORKA „KOBIETA W HARMONII” (druga część mojej pracy zawodowej to działania w ramach marki Kobieta w Harmonii, czyli inspirujące wpisy na bloga, na fanpage, bezpłatne wyzwania w ramach mojej grupy na facebooku, spotkania autorskie i networkingowe, warsztaty, płatne projekty i kursy on-line…)
 7. PISARKA (to zupełnie odrębne działanie, bo pochłania masę czasu i kieruje się zupełnie innymi zasadami)
 8. KOLEŻANKA/PRZYJACIÓŁKA/SĄSIADKA (ujęłam tę rolę w jedną, bo raz jestem z koleżanką, raz z przyjaciółką, a innym razem rozmawiam z sąsiadką)
 9. SIOSTRA/CÓRKA/CIOCIA (podobna sytuacja, jak wyżej; każdej z osób z osobna nie poświęcam tak dużo czasu, aby ustalać dla niej osobną rolę; czasem realizuję wszystkie te role jednocześnie, czasem osobno, ale jest tego za mało, abym rozdzielała je)
 10. PRZEWODNICZĄCA TRÓJKI KLASOWEJ (w obecnym roku szkolnym jestem przewodniczącą trójki w klasie mojego dziecka, w zerówce; prawdopodobnie zgłoszę się do tej roli także w przyszły,m roku; wstawiłam ją tutaj, bo wydaje mi się rolą, której poświęcam sporo czasu, ale jednak coraz mniej, bo najważniejsze rzeczy zostały wykonane na początku roku szkolnego; przeanalizuję, jak sytuacja będzie wyglądała w przyszłym roku).

Jak to wygląda u Ciebie? Wypełnij szablon i wpisz swoje role, a potem napisz, co planujesz robić w każdym tygodniu w ramach danej roli. Ja np. do roli KOBIETY zapisałam takie zadania:

 • każdego dnia wybieram zdrowe produkty dla Pitty (to odnośnie dbania o ciało zgodnie z ajurwedą)
 • czytam wieczorami i uczę się nowych rzeczy (dbanie o intelekt)
 • robię sobie przyjemności, radujące moje emocje
 • odpoczywam wśród natury (dusza!)
 • piję odpowiednią ilość wody i zdrowych, ziołowych herbat (ciało)

4. ZADBAJ O SIEBIE.

Chcę Ci tutaj podpowiedzieć, jak dbać o te wszystkie cztery obszary, aby Ci to ułatwić.

CIAŁO

Kiedy dbasz o ciało, to wybierasz produkty, które mu służą, świadomie i z radością. Ruszasz się, ale nie przeciążasz ciała, dlatego wycieńczająca Twoje ciało gimnastyka nie ma miejsca. Wszystko jest wykonywane z umiarem i uważnością. Dbanie o skórę, pielęgnowanie, brak sztucznych dodatków do skóry, jak botoks, to właśnie dbanie o siebie zgodnie z naturą, które ja propaguję. Nie może tu zabraknąć zadbania o zdrowie fizyczne – regularne badania, wizyty lekarskie, pilnowanie zaleceń lekarskich… To świadome dbanie o własne ciało.

EMOCJE

Zadbanie o własne emocje wiąże się z Twoją radością. Jeśli robisz coś nie dlatego, że trzeba, że zostałaś poproszona, ale tylko po to, aby sprawić sobie przyjemność, to dbasz o swoje emocje. Masz ochotę na kąpiel w wannie z pianą i ze świeczkami? Cudownie, zrób to i czerp z tego przyjemność. Chcesz się spotkać z koleżanką sam na sama? Ja tak niedawno zrobiłam i w planie na ten rok mam takie spotkania chociaż 1x w miesiącu. Rób to, co lubisz, tylko po to, żeby się dopieścić. Wtedy zadbasz o emocje.

INTELEKT

Rozwój intelektualny nie jest nawet zalecany, jest pożądany, jeśli chcesz być w dobrej kondycji intelektualnej na starość. Udowodniono, że osoby, które trenują wciąż swój umysł, dużo dłużej są sprawni intelektualnie i niezależni od innych.

DUSZA

Dusza uwielbia piękno, ciszę, wzruszenie. Jeśli chcesz zadbać o duszę, idziesz na samotny spacer i stajesz się częścią natury. Kiedy chcesz napełnić swoją duszę, oglądasz wzruszający film albo słuchasz wzruszającej muzyki. Twoja dusza rośnie, kiedy czujesz ucisk wzruszenia w okolicy serca.

5. SKUP SIĘ NA PRIORYTETACH.

Poniżej zostawiam Ci wyciąg z mojego autorskiego Plannera. Zapoznaj się z opisem poszczególnych pól i zastanów się, w której części działasz najczęściej? Robisz to, co ważne i niepilne? Działasz z myślą o przyszłości? Czy raczej wciąż wszczynany jest w Twoim życiu alarm, który sprawia, że działasz być w może w obszarze spraw ważnych, ale przede wszystkim pilnych?

ELEMENT „PLANNERA PEŁNEGO HARMONII” – ZOBACZ PLANNER

6. DELEGUJ ZADANIA I ZYSKAJ CZAS.

Czas możesz zyskać, kiedy przestaniesz być „Zosią-Samosią”. My naturalnie jesteśmy bardzo samowystarczalne, ale nie oznacza to, że naprawdę musimy robić wszystko. Jeśli w Twoim domu mieszkasz nie tylko Ty, to dlaczego tylko Ty miałabyś o niego dbać i w nim sprzątać? Jeśli Twój mąż nie gotuje, to dlaczego nie miałby zająć się czymś innym, czego Ty nie lubisz lub nie potrafisz robić?

Nie zrozum mnie źle. Nie chodzi mi o to, abyś nagle przestała robić cokolwiek, leżała i pachniała. Chodzi mi o podział obowiązków, żeby odciążyć Ciebie w czym, co dzielisz razem z innymi. Mój mąż bardzo dużo pracuje i gdyby pracował poza domem, prawie byśmy się nie widywali. Ratuje nas to, że ma w domu swój gabinet i kiedy go potrzebuję, zawsze mogę do niego pójść. Jednak fakt ten nie sprawia, że nie ma w domu żadnych obowiązków, nawet kiedy ja nie pracowałam, a zajmowałam się synem.

Kiedy miał mniej obowiązków, ale cały czas je miał. Dziś mamy je wszyscy, cała nasza trójka robi coś dla naszego wspólnego domu. I do tego też zachęcam Ciebie.

7. OGARNIJ SWÓJ DOM, WPROWADŹ MINIMALIZM I ZASADY

To niezaprzeczalny fakt, że jeśli będziesz mieć mniej rzeczy, będzie Ci łatwiej utrzymać dom w czystości. Nikt temu nie zaprzeczy, bo są na to dowody, naukowe i nie tylko. Dlatego zachęcam Cię do usunięcia zbędnych rzeczy z domu tak, jak to teraz robię. Piszę na ten temat książkę „Dom w Harmonii”. Liczę, że na koniec roku powstanie książka na temat moich prac, z szablonami, które mnie samej ułatwiły pracę i które dla Ciebie także będą pomocą.


Poniżej znajdziesz bezpłatny plik do pobrania, który pozwoli Ci wykonać powyższe zadania.


POBIERZ BEZPŁATNIE


Znajdziesz czas dla siebie i zadbasz o swoje poczucie własnej wartości, aby wznieść je na wyższy poziom? Pamiętaj, że jeśli słyszysz, że ktoś już osiągnął mistrzostwo w jakiejś dziedzinie i nie potrzebuje się doskonalić, to znaczy, że właśnie zaczął się cofać. Ty jednak chcesz wciąż iść do przodu. Zrób to, co ja, i pracuj nad swoim poczuciem własnej wartości cały czas. Teraz masz okazję wziąć udział w szóstej już edycji 5- dniowego wyzwania, dzięki któremu zrozumiesz lepiej swoją wartość.

Nie czekaj zbyt długo. Czas leci!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *